
W ostatnim czasie kawa cieszy się lepszą opinią. Wcześniej zwracano uwagę na to, że podwyższa ciśnienie. Dziś ludzi nauki dostrzegają, że kawa może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Poprawia pamięć i koncentrację. Kofeina redukuje stres i poprawia nastrój. Naukowcy dostrzegają też, że osoby pijące kawę mają mniejszą szansę, by zachorować na cukrzycę typu 2 czy depresję. Kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co pozwala utrzymać dobrą sylwetkę.
Garbniki w kawie przebarwiają szkliwo w zębach
Jednak i kawa ma swoje wady. Regularne jej picie może doprowadzić do przebarwień zębów. Wpływają na to zawarte w kawie garbniki.
Garbniki są głównymi winowajcami odpowiadającymi za przebarwienia zębów u miłośników kawy. Dzieje się tak, gdyż garbniki wiążą się z białkami znajdującymi się w szkliwie zębów, tworząc osady, które mogą prowadzić do zmiany koloru.
Zobacz także
Sposoby na zmniejszenie przebarwień zębów po piciu kawy:
Kiedy myć zęby, gdy pijesz kawę?
Najczęstszym błędem kawoszy jest mycie zębów od razu po wypiciu kawy. Może prowadzić do osłabienia szkliwa. Kawa, tak jak inne napoje o kwaśnym odczynie, może tymczasowo zmiękczać szkliwo, które pełni funkcję naturalnej bariery ochronnej zębów.
Mycie zębów tuż po wypiciu kawy może mechanicznie uszkodzić szkliwo, co zwiększa ryzyko wystąpienia ubytków i nadwrażliwości.
Jak sugerują eksperci, trzeba myć zęby przed wypiciem porannej kawy, a nie po niej. Dlaczego? W ten sposób usuniemy nagromadzony kamień nazębny i osad, które prowadzą do wystąpienia przebarwień. Po wypiciu kawy natomiast warto przepłukać usta wodą, by spłukać resztki napoju i pomóc ślinie zneutralizować kwaśne pH w jamie ustnej.
Zobacz także