Najczęstszy błąd przy piciu kawy. Tak można zniszczyć sobie zęby, zaskakująca rada ekspertów
redakcja Topnewsy
06 października 2024, 07:51·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 października 2024, 07:51
Wiele osób popełnia prosty błąd przy piciu kawy, który może prowadzić do przebarwień zębów. Wiadomo, jak minimalizować problem. Nie tyle jednak ważny jest wybór pasty do zębów, ile moment, w którym trzeba umyć zęby po wypiciu filiżanki małej czarnej.
Reklama.
Reklama.
W ostatnim czasie kawa cieszy się lepszą opinią. Wcześniej zwracano uwagę na to, że podwyższa ciśnienie. Dziś ludzi nauki dostrzegają, że kawa może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Poprawia pamięć i koncentrację. Kofeina redukuje stres i poprawia nastrój.
Naukowcy dostrzegają też, że osoby pijące kawę mają mniejszą szansę, by zachorować na cukrzycę typu 2 czy depresję. Kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co pozwala utrzymać dobrą sylwetkę.
Garbniki w kawie przebarwiają szkliwo w zębach
Jednak i kawa ma swoje wady. Regularne jej picie może doprowadzić do przebarwień zębów. Wpływają na to zawarte w kawie garbniki.
Garbniki to organiczne związki chemiczne, zaliczane do grupy polifenoli, które występują naturalnie w wielu produktach roślinnych, w tym również w kawie, herbacie, winie, czy owocach. Charakteryzują się cierpkim smakiem i mają zdolność wiązania się z białkami, aminokwasami i innymi związkami organicznymi, co sprawia, że są stosowane np. w procesie garbowania skór.
Garbniki są głównymi winowajcami odpowiadającymi za przebarwienia zębów u miłośników kawy. Dzieje się tak, gdyż garbniki wiążą się z białkami znajdującymi się w szkliwie zębów, tworząc osady, które mogą prowadzić do zmiany koloru.
Jak przebiega proces przebarwienia?
Garbniki łączą się z osadami z płytki nazębnej, które już znajdują się na powierzchni szkliwa. Gdy pije się kawę regularnie, barwniki zawarte w napoju wnikają w mikrospękania i porowatą powierzchnię szkliwa. To powoduje ciemnienie zębów, nadając im żółtawy odcień.
Dlaczego kawa powoduje przebarwienia szybciej niż inne napoje?
Kawa zawiera nie tylko barwniki, ale także kwasy i cukry, które mogą osłabiać strukturę szkliwa, czyniąc je bardziej podatnym na wchłanianie pigmentów. Ponadto częste picie kawy zwiększa czas ekspozycji zębów na barwniki i kwasy, co pogarsza efekt.
Sposoby na zmniejszenie przebarwień zębów po piciu kawy:
Picie kawy przez słomkę (co ogranicza kontakt napoju z zębami),
Płukanie jamy ustnej wodą zaraz po wypiciu kawy,
Regularne szczotkowanie zębów pastą wybielającą.
Kiedy myć zęby, gdy pijesz kawę?
Najczęstszym błędem kawoszy jest mycie zębów od razu po wypiciu kawy. Może prowadzić do osłabienia szkliwa. Kawa, tak jak inne napoje o kwaśnym odczynie, może tymczasowo zmiękczać szkliwo, które pełni funkcję naturalnej bariery ochronnej zębów.
Mycie zębów tuż po wypiciu kawy może mechanicznie uszkodzić szkliwo, co zwiększa ryzyko wystąpienia ubytków i nadwrażliwości.
Jak sugerują eksperci, trzeba myć zęby przed wypiciem porannej kawy, a nie po niej. Dlaczego? W ten sposób usuniemy nagromadzony kamień nazębny i osad, które prowadzą do wystąpienia przebarwień. Po wypiciu kawy natomiast warto przepłukać usta wodą, by spłukać resztki napoju i pomóc ślinie zneutralizować kwaśne pH w jamie ustnej.