Kawa wypłukuje magnez z organizmu? To mit, oto co szkodzi najbardziej
redakcja Topnewsy
16 czerwca 2024, 18:36·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 czerwca 2024, 18:36
Nawet ci, którzy piją kilka filiżanek kawy dziennie, nie powinni się tym martwić. Samo to nie powinno powodować niedoborów magnezu w organizmie. Są rzeczy, które szkodzą o wiele bardziej.
Reklama.
Reklama.
Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów. Bierze udział w ponad 300 procesach w organizmie, jest niezbędny dla układu odpornościowego, zdrowych nerwów, mięśni, kości i serca. Reguluje również pracę tarczycy – czytamy w serwisie zdrowie.gazeta.pl.
Normalne stężenie magnezu w surowicy mieści się w normie 0,75 do 0,95 milimoli na litr. Za regulowanie poziomu magnezu odpowiadają nerki. Jego nadmiar jest wydalany razem z moczem.
Kliniczny niedobór magnezu to hipomagnezemia. Zdarza się bardzo rzadko. Diagnozuje się nią, gdy stężenie w surowicy krwi wynosi mniej niż 0,7 milimoli.
Czytaj także:
Kto cierpi na niedobory magnezu?
Niedobory magnezu dotyczą osób stale nadużywających alkoholu, a także z chorobami układu pokarmowego. Chodzi na przykład o choroby zapalne jelit. Mogą je mieć także diabetycy, a także osoby w podeszłym wieku. Jesteśmy na nie narażeni także, gdy przechodzimy ciężką biegunkę.
Ponadto za wypłukiwanie magnezu z organizmu mogą też odpowiadać leki moczopędne oraz leki hamujące uwalnianie kwasu żołądkowego.
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Kawa nie wpływa na usuwanie magnezu z organizmu. Nie wypłukuje go, a nawet – o czym pewnie niewielu wie – dostarcza jego niewielkich ilości. Pewne jest jednak, że kofeina może nieznacznie wpływać na wchłanianie magnezu.
Zmartwienie takie powinno nam towarzyszyć jedynie wtedy, gdy rzeczywiści pijemy ogromne ilości kawy lub napojów z kofeiną, takich jak cola.
Jakie są objawy niedoboru magnezu?
To najczęściej zmęczenie, nudności, utrata apetytu, wymioty oraz osłabienie. Poważny niedobór magnezu grozi też zaburzeniami pracy serca. Wśród typowych dolegliwości są też skurcze mięśni czy mrowienie kończyn. Skrajna hipomagnezemia to już silne drgawki, przypominające padaczkę. Mogą w niej też wystąpić omdlenia, zaburzenia świadomości, stany lękowe, depresja, zaburzenia snu i koncentracji – czytamy w serwisie zdrowie.gazeta.pl.
Stanem przeciwnym do hipomagnezemii jest hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu we krwi. Może się zdarzyć u osób ze schorzeniami nerek, takimi jak przewlekła choroba nerek. Częstą przyczyną hipermagnezemii jest przedawkowanie magnezu, wynikające ze spożycia zbyt dużej ilości suplementów diety lub leków zawierających magnez.