Przepisy jednoznacznie zakazują prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu w ruchu lądowym. Tymczasem ostatnio doszło do ciekawego przypadku. Kierowca jechał pod wpływem na własnym podwórku. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku jasno określa, czym jest ruch lądowy i czy zakaz ten obowiązuje również na prywatnych posesjach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sprawa, którą rozpatrywał sąd w Rybniku, dotyczyła osoby, która, będąc pod wpływem alkoholu, wsiadła do samochodu i przejechała do bramy posesji, zanim samochód przejął inny kierowca.
Wyglądało to tak: mężczyzna po kłótni z ojcem uderzył w szybę od drzwi. Z zakrwawioną nogą wsiadł do auta, mimo że był pod wpływem alkoholu (1.70 mg/l). Dojechał tylko do bramy swojej posesji. Z tego miejsca znajomy, widząc zakrwawioną nogę, zawiózł go samochodem do swojego domu.
Podczas procesu pojawiło się pytanie, czy sąd może ukarać osobę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l w wydychanym powietrzu). Kierowcę uniewinniono, gdyż kluczowe okazało się tutaj pojęcie ruchu lądowego.
Nie jest to jednoznaczne, czym pisze serwis autokult.pl. Jak stwierdził Sąd Najwyższy 5 maja 2009 r:
"Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie można zliczyć miejsc, gdzie ruch jest ograniczony do wąskiej grupy osób".
Sąd Najwyższy: Podwórko prywatnego domu mieszkalnego nie jest miejscem ruchu lądowego
W postanowieniu Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 r. stwierdzono z kolei, że podwórko prywatnego właściciela nie jest miejscem ruchu lądowego.
W tym przypadku kluczowa jest dostępność terenu dla osób postronnych. W decyzji Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 roku można przeczytać:
"Wszystkie wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym, przyp. red.) obszary, na których może odbywać się ruch lądowy, mają wspólne cechy, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i używane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów..."
Dlatego można uznać jednoznacznie, że teren prywatny czy obiekt zamknięty dla postronnych osób wyklucza pojęcie ruchu lądowego.
Serwis zwraca uwagę na jedną kwestię: przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym mogą być stosowane poza drogami publicznymi, tylko w miejscach, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem że jest to niezbędne do zapobieżenia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu.
Warto jednak pamiętać o imprezie, na którą przybywają goście. Z prawnego punktu widzenia w takim przypadku można prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu. W praktyce jednak wyrządzenie komuś szkody będzie oczywiście skutkować poważną karą – podsumowuje serwis autokult.pl.