W piątek 17 maja wchodzą w życie kluczowe zmiany w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich mocy pracodawca będzie musiał zapewnić monitor lub podstawkę, ale też klawiaturę i mysz osobom, które pracują na laptopach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dokładnie 17 maja 2024 roku weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku stosowanie przez pracowników komputerów przenośnych, czyli laptopów, przeznaczonych do pracy w firmie co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników pracujących przy laptopach w monitory ekranowe albo podstawki, przenośne klawiatury i myszki.
Jest to ważne, bo coraz częściej przenośne laptopy to podstawowe wyposażenie pracowników, a zdarza się, że komputery stacjonarne odchodzą do lamusa.
Nowe przepisy dotyczące stanowiska pracy przy komputerze
Nowe przepisy dość rygorystycznie opisują stanowisko pracy przy komputerze. Jest to według nich "przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem podstawowym, czyli monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika; krzesłem i stołem; opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym, w tym stacją dysków, drukarką, skanerem, uchwytem na dokumenty, podnóżkiem".
Oto co musi zapewnić pracodawca pracownikowi pracującemu na laptopie
Nowe przepisy nie mówią już o komputerowej "jednostce centralnej". Oznacza to, że pracodawcy mogą tworzyć stanowiska typu "all in one", gdzie przy wielu monitorach i klawiaturach pracują osoby korzystające z jednej jednostki centralnej.
Zmiany są ważne z punktu widzenia pracowników korzystających z laptopów. Wraz z ich wejściem z życie będą codzienną rzeczywistością w firmach.
Nowe przepisy zakładają, ze stanowisko pracy dla użytkowników laptopów powinno być wyposażone w:
w stacjonarny monitor ekranowy lub w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika
w dodatkową klawiaturę i mysz
Ważna jest też kwestia monitora w pracy. Nie każdy będzie dobry. Monitor ekranowy powinien spełniać następujące wymagania:
znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne;
obraz powinien być stabilny, bez migotania;
jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania;
monitor powinien umożliwiać pochylenie ekranu.
Biurko w pracy musi spełniać wymogi BHP
Nie tylko monitory, klawiatury i podstawki zostały poddane prawnym regulacjom w zmienionym, rządowym rozporządzeniu. Od 17 maja także biurka i krzesła zostały poddane minimalnym wymaganiom.
Nowe rozporządzenie określa minimalne wymagania, jakie powinny spełniać meble biurowe, z których korzysta pracownik:
powierzchnia blatu biurka lub stołu powinna być matowa;
krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać m.in. dostateczną stabilność, regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, regulację kąta pochylenia oparcia oraz odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała, możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni;
jeżeli przy pracy trzeba korzystać z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty;
jeśli pracownik sobie tego zażyczy, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.