Rząd zapowiada rewolucję! Koniec 5-dniowego tygodnia pracy

Rafał Badowski

13 maja 2024, 14:51 · 2 minuty czytania
Jeszcze w tej kadencji Sejmu rząd zamierza przeprowadzić rewolucję w kodeksie pracy, wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy. – W perspektywie tego roku przedstawimy wyniki badań i analiz w tej sprawie – zapowiedział wiceminister MRPiPS Sebastian Gajewski.


Rząd zapowiada rewolucję! Koniec 5-dniowego tygodnia pracy

Rafał Badowski
13 maja 2024, 14:51 • 1 minuta czytania
Jeszcze w tej kadencji Sejmu rząd zamierza przeprowadzić rewolucję w kodeksie pracy, wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy. – W perspektywie tego roku przedstawimy wyniki badań i analiz w tej sprawie – zapowiedział wiceminister MRPiPS Sebastian Gajewski.
Koniec 5-dniowego tygodnia pracy? Rząd Tuska wprowadza rewolucyjne rozwiązania. Fot. Filip Naumienko / Reporter i 123RF / zdjęcie seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Założeniem rewolucyjnych zmian w kodeksie pracy jest czterodniowy tydzień pracy jeszcze w tej kadencji parlamentu. Mówił o tym wiceminister odpowiedzialny za zmiany. – Jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej traktujemy poważnie postulat 4-dniowego tygodnia pracy i z tego powodu zleciliśmy już Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy (CIOP) badania dotyczące właśnie możliwości wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy oraz wariantów, w których mogłoby się to odbyć – przekazał wiceminister Sebastian Gajewski.


Gajewski powiedział szerzej, co będzie przedmiotem badania CIOP. To analiza wszelkich pożądanych wariantów wraz z okolicznościami ekonomicznymi oraz tymi związanymi z kształtowaniem środowiska pracy w sposób "korzystny, komfortowy, optymalny dla pracownika". Przedstawiciel rządu dodał, że analizowany jest też koszt skrócenia czasu pracy. Dodał, że gdyby taka decyzja polityczna zapadła, także optymalny czas wprowadzenia krótszego czasu.

– Zbierzemy wyniki tych badań, zestawimy z analizami o charakterze prawnym, ekonomicznym i pewnie w perspektywie tego roku przyjdzie moment na zakomunikowanie opinii publicznej, także rządowi, jak to może wygląda, jakie są ryzyka, szanse, ograniczenia i rekomendowane modelowe rozwiązania prawne i organizacyjne – zapowiedział wiceminister pracy.

Pracodawcy są skłonni przystać na takie rozwiązania, ale pod pewnymi warunkami. Jeden z nich to wprowadzenie 7-dniowego tygodnia pracy dla przedsiębiorstw. Pracownicy pracowaliby tylko przez 4 dni, ale nie wszyscy mieliby przerwy w weekendy. Część z nich pracowałaby także w niedziele, trzy dni wolne mając w dni powszednie.

4-dniowy tydzień pracy. Polska firma Herbapol testuje rozwiązanie

O tym, że są firmy, które zaczynają szykować się do nowych przepisów, informował serwis INNPoland. Herbapol Poznań S.A. zaczyna skracać czas pracy do 4 dni w tygodniu. Zapewnia przy tym, że "to nie są puste słowa" i od stycznia wprowadza wolny piątek, za który pracownicy otrzymują wynagrodzenie. Polska firma farmaceutyczna zaczęła od wprowadzenia jednego wolnego piątku w styczniu, a dąży do uczynienia ich wszystkich wolnymi od pracy. "Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi Pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan. Work-life-balance to w naszej firmie nie są puste słowa. W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy, właśnie w trosce o naszych Pracowników. Tym samym zyskają oni dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu" – czytamy w ogłoszeniu w social mediach firmy.