Dobra walizka to kluczowa rzecz w arsenale każdego turysty. W sklepach znajdziemy tysiące modeli, ale nie wszystkie się nadają do np. podróżowania samolotem. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie i czego unikać przy pakowaniu? Swoje patenty zdradziła wieloletnia stewardessa.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Walizkę w podróży może spotkać mnóstwo mniej lub bardziej (nie)przewidywalnych sytuacji. Może np. zaginąć na lotnisku czy po prostu się rozlecieć. Niezwykle ważna jest też kwestia odpowiedniego ułożenia rzeczy w środku.
Byrtyjski "Daily Mail" poprosił o parę rad Emillie - stewardesę z 16-letnim stażem pracy. Kobieta zna się więc na swoim fachu jak mało kto i przez ten czas nauczyła się wielu rzeczy.
Twarda walizka czy z materiału? Stewardesa wie z własnego doświadczenia
Przede wszystkim odradza pakowanie się w "twarde walizki", czyli tych wykonane z tworzyw sztucznych. Mogą się wydawać trwalsze, ale "mogą łatwo ulec uszkodzeniu pod wpływem nacisku innych bagaży, gdy wszystkie zostaną spakowane w luku bagażowym".
Według niej trwalsze są tradycyjne walizki z materiału. Najlepiej w jasnych kolorach, by łatwiej je było odszukać na taśmie bagażowej. Zaznacza też, by unikać białych walizek, bo z pewnością nie pozostaną długo białe. Stewardesa zdradza też, że walizki na czterech kółkach częściej się psują niż te na dwóch.
Poleca też, by w krótszą podróż brać po jednej rzeczy danego rodzaju tj. jedną parę butów, spodni, sweter, płaszcz. To zaoszczędzi sporo miejsca. "Jeśli wiesz, że będziesz wychodzić, zabierz ze sobą kilka t-shirtów i odpowiednią ilość bielizny oraz jedną ładną sukienkę. Płaskie buty sportowe są zarówno praktyczne, jak i zajmują mniej miejsca, więc zabierz je ze sobą, jeśli możesz" – radzi.
Na co zwracać uwagę przy pakowaniu? Rozmówczyni zauważa, że produkty toaletowe (kosmetyki, pasty, szampony, mydła etc.) mogą nam się wylać w trakcie lotu. Dzieje się tak przez zmianę ciśnienia - "nawet jeśli ich objętość jest mniejsza niż 100 ml i mają zakręconą zakrętkę". Z tego też powodu poleca trzymać ważne rzeczy jak np. paszport w torebkach strunowych.
Czytaj także:
Za to w powrotną drogę, jeśli nakupowaliśmy różnych lokalnych specjałów, również powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. "Pamiętaj, aby unikać wszystkiego, co ma silny zapach, ponieważ może to przyciągnąć uwagę psów tropiących podczas kontroli celnej. Wędliny, sery i ogólnie świeża żywność są często zabronione podczas podróży międzynarodowych" – dodaje.
Emillie zdradza też jeszcze jeden trik dla tych, którzy często podróżują. Najpotrzebniejsze rzeczy warto mieć zawsze przygotowane w plecaku lub torbie. Mowa tu m.in. o powerbankach, przejściówkach, lekach, kremach do opalania itd. "Posiadanie tych niezbędnych rzeczy pod ręką pomoże ci się szybko spakować się na następną podróż" – dodaje.
Apeluje też, by nie przesadzać z ciężarem bagażu podręcznego, bo jeśli sami nie jesteśmy go w stanie podnieść i umieścić w schowku nad głową, to tym bardziej stewardesy, które potem mogą nabawić się problemów z kręgosłupem.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.