Czy mój pociąg się spóźni? Każdego dnia takie pytanie zadają sobie tysiące pasażerów. Opóźnienia na kolei to smutna codzienność. Na szczęście możemy sprawdzić, za ile (i czy w ogóle) przyjedzie pociąg, na który z utęsknieniem czekamy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Pociąg przyjedzie z opóźnieniem XXX minut. Opóźnienie może ulec zmianie" – gdyby pasażerowie dostawali grosika, gdy słyszą te słowa na stacji, to kupiliby sobie... złoty pociąg. To ogłoszenie zna na pamięć wiele osób niczym reklamę Calgonu lub komunikaty z kas samoobsługowych w marketach.
Na większych dworcach możemy sprawdzić opóźnienia pociągów na tablicach elektronicznych lub zapytać w informacji. Nie każda stacja je jednak posiada lub jest tyle kursów i zmian, że nie mieszczą się na ekranie.
Aktualne opóźnienia pociągów. Sprawdzimy je na "Portalu Pasażera" PKP PLK
Tutaj z pomocą może przyjść ta strona PKP Polskich Linii Kolejowych. Wpisujemy nazwę stacji, z której próbujemy odjechać, po czym dostajemy listę opóźnionych pociągów. Przy niektórych połączeniach możemy się też dowiedzieć, skąd się wzięło dane utrudnienie.
Możemy też rzucić okiem na mapkę PKP PLK przypominającą mapy z burzami czy samolotami. Wybieramy z listy interesujące nas województwo i uzyskujemy w ten sposób informację o tym, gdzie jest pociąg i czy na naszej trasie są jakieś utrudnienia. Nieraz sama świadomość, że jest jakiś większy "korek" ułatwi nam stanie i wypatrywanie lokomotywy na stacji.
Dlaczego pociągi się spóźniają? Przyczyny są przeróżne i nigdy się nie skończą
Urząd Transportu Kolejowego wykazał, że "poziom punktualności przewozów pasażerskich w 2022 r. wyniósł 88,6 proc.". To oznacza, że niemal co 12 pociąg nie dojechał do stacji końcowej punktualnie (z wyłączeniem opóźnień do 5 minut).
Przyczyny mogą być różne. W 2022 roku pojawiły się nowe wyzwania w postaci dołożenia nowych połączeń dla osób ewakuujących się z Ukrainy, ale pod koniec roku tłumaczenia były inne.
"W ostatnim kwartale 2022 r. przyczyny opóźnień pociągów pasażerskich związane były z awariami urządzeń sterowania ruchem kolejowym, stanem infrastruktury kolejowej, problemami ze sprawnością eksploatowanego przez przewoźników taboru kolejowego i niekorzystnymi warunkami pogodowymi" – czytamy.
Opóźnienia na kolei były, są (nawet w chwili pisania artykułu, co widać na screenach) i będą. Możemy się do tego psychicznie przygotować, ale też sprawdzić sobie w internecie i zaplanować sobie czas oczekiwania.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.