Czy religia w szkołach będzie obowiązkowa? Tak chce Kościół.
Czy religia w szkołach będzie obowiązkowa? Tak chce Kościół. Fot. Paweł Murzyn / East News
Reklama.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda stwierdził, że lekcje religii w szkołach są ważne, gdyż są "kluczem do poznania polskiej kultury i mentalności".

Z tego powodu według duchownego powinny być one obowiązkowe. Dzieci, które nie będą w nich uczestniczyć, powinny w myśl jego rozumowania chodzić na etykę. Czytaj także: Pewnie zaraz mnie ukrzyżujecie, ale... religia w szkołach powinna być obowiązkowa [FELIETON] – Jeśli rozmawiamy z ministerstwem i w grę wchodzi zmiana z dwóch godzin na jedną godzinę lekcji religii tygodniowo – mówię tu zwłaszcza o szkole średniej – to chcemy, żeby nie było tak, że młodzież idzie na lekcję religii albo w ogóle na nic nie idzie. Chcemy, żeby to była normalna lekcja, podobnie jak w krajach Zachodu – powiedział arcybiskup Wojda.

Zdaniem arcybiskupa udział w jednej z dwóch lekcji – religii lub etyce – powinien być obowiązkowy. – Religia powinna być traktowana jako pełnowartościowy przedmiot, którego się uczymy i który nam ogromnie dużo daje – dodał przewodniczący episkopatu.

Arcybiskup Wojda argumentował, ze udział w lekcjach religii buduje w uczniach poczucie odpowiedzialności i patriotyzmu. Zdaniem duchownego gdyby lekcje religii lub etyki nie były obowiązkowe, nie byłoby argumentów, żeby umieszczać je na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.

– Obecnie argument jest taki: skoro lekcje religii i etyki nie są obowiązkowe, to co w tym czasie ma robić młodzież, która na nie nie idzie? Jeżeli lekcje religii będą normalnie organizowane w grafiku szkolnym, to nie będzie problemu – ocenił.

Przewodniczący Episkopatu dodał, że organizowanie lekcji religii bądź etyki wyłącznie na pierwszej bądź ostatniej lekcji jest niemożliwe do zrealizowania, gdyż trudno w tym czasie znaleźć wystarczająco dużo sal i katechetów.

Jak wygląda kwestia religii w szkołach?

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły lub przedszkola będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Propozycje resortu edukacji zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Godziny nauczania miałyby się odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Obecnie nauka religii w szkołach publicznych jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar godzin etyki ustala dyrektor szkoły.