Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu ustawę o związkach partnerskich. Jak poinformował premier, prace nad dnią odbędą się jeszcze tej zimy, raczej w ciągu tygodni niż miesięcy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Premier Donald Tusk przekazał po posiedzeniu rządu, że o ustawie o związkach partnerskich rozmawiał z ministerką Katarzyną Kotulą. Wspólnie ustalili, że akt prawny będzie procedowany w najbliższym czasie.
Jak zaznaczył szef rządu, mowa raczej o tygodniach, a nie miesiącach. Przypomnijmy, że ustawy o związkach partnerskich domagali się wcześniej między innymi aktywiści związani z lewicą i środowiska LGBT.
– Będzie gotowa do przedstawienia projektu ustawy o związkach partnerskich. Po konsultacjach z liderami partii wchodzącymi w skład koalicji 15 października podejmiemy decyzję o rządowym lub poselskim charakterze tej inicjatywy ustawodawczej. Ale mówimy tutaj o tygodniach, a nie miesiącach. Więc jeszcze tej zimy ten projekt będziemy procedować tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy będzie ją zgłaszała grupa posłów, czy rząd – poinformował Donald Tusk.
Warto nadmienić, że na brak prawnych rozwiązań w tej sferze w Polsce zwracały już wielokrotnie uwagę różne instytucje europejskie, między innym Europejski Trybunał Praw Człowieka.
12 grudnia Trybunał w Strasburgu orzekł, że "brak jakiejkolwiek formy prawnego uznania i ochrony par jednopłciowych w Polsce narusza Europejską Konwencję Prawa Człowieka".
Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy mają być co najmniej związki partnerskie. ETPC zajmował się sprawą na wniosek par, które wyczerpały ścieżkę sądową w Polsce – przypomina gazeta.pl.
Przełomowa decyzja rządu ws. ustawy okołobudżetowej
Wspomnijmy, że prezydent Andrzej Duda ogłosił weto dla tej ustawy i złożył własny projekt. Po obradach premier Tusk zabrał głos ws. tego, co rząd ma dalej w planach. Szef rządu nie ma dobrych wieści dla prezydenta.
– Po wecie prezydenta podjęliśmy decyzję o przygotowaniu nowej ustawy okołobudżetowej – zapowiedział premier Donald Tusk.
Jak mówił, trzy miliardy zostaną przeniesione na finansowanie onkologii i psychiatrii dziecięcej. – W nowym projekcie już wprost trzy miliardy zł z obligacji będą do dyspozycji NFZ z przeznaczeniem na onkologię, psychiatrię i choroby rzadkie dzieci – wyjaśnił.
Szef rządu zapewnił jednocześnie, że nowa ustawa okołobudżetowa jest gotowa i jeszcze w środę trafi do Sejmu. – Od 1 stycznia wszystkie podwyżki będą obowiązywały. Żadne gry prezydenta tego nie zmienią – zapowiedział Tusk.
Tusk o Funduszu Kościelnym
Donald Tusk ogłosił też wielkie zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego. – Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego (...), który zajmie się zmianą finansowania Kościoła oraz emerytur dla duchownych – powiedział mediom w środę premier Tusk.
W skład tego zespołu wejdą Władysław Kosiniak-Kamysz, Marcin Kierwiński, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Andrzej Domański oraz Rządowe Centrum Legislacyjne. – Zespół od dziś już przystąpił do pracy nad zmianą finansowania "Funduszu Kościelnego" – zadeklarował szef rządu.
I dalej dodał: – Będziemy czekali niecierpliwie na wyniki tego zespołu. Zależy mi na otwartych i uczciwych konsultacjach. Chcę podkreślić, że zależy nam na ucywilizowaniu tej relacji: państwo-Kościół.