psy łańcuch zakaz kojce wymiary ustawa sejm koalicja obywatelska
Wkrótce trzymanie psa na łańcuchu będzie zakazane Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER
REKLAMA

W tym momencie (jeszcze) można trzymać psa na łańcuchu: o ile jest dłuższy niż 3 metry i trwa to nie dłużej niż 12 godzin. Zapis ten pochodzi z 2012 roku i zdaniem Koalicji Obywatelskiej, która przygotowała projekt, jest wciąż nieludzki i "martwy". Stad należy wprowadzić całkowity zakaz więzienia czworonogów w ten sposób.

"Problem dotyczy głównie psów przypiętych na łańcuchach do budy. Należy mieć na względzie, iż ustalenie, że zwierzę jest utrzymywane na łańcuchu dłużej niż 12 godzin w ciągu doby jest w praktyce trudne do udowodnienia, co powoduje, że w tym zakresie przepis jest martwy" – wyjaśnia wicemarszałek Sejmu, Monika Wielichowska.

Utrzymywanie zwierząt na łańcuchu jest niehumanitarne i wiąże się niejednokrotnie z konsekwencjami noszącymi znamiona znęcania się nad zwierzętami, takimi jak: wrastanie łańcuchów w szyję, utrzymywanie zwierząt na zbyt ciężkich łańcuchach w stosunku do ich wielkości, przymarzaniem łańcuchów do ciała zwierząt zimą.

Monika Wielichowska

Wicemarszałek Sejmu RP

Czytaj także:

Koniec z trzymaniem psów na łańcuchach. Zamiast tego można wybudować im kojec

Dobrze wiemy, że nie wszędzie można lub powinno się puszczać psy wolno. Stąd projekt ustawy zakłada też alternatywę: kojce. Według autorów projektu to jedyny humanitarny sposób na ograniczenia poruszania się zwierzaka po terenie posesji. Kojce będą musiały mieć jednak odpowiednie wymiary:

  • pies o wysokości w kłębie poniżej 50 cm - kojec z minimalną powierzchnią 10 m kw.
  • pies mający pomiędzy 51 cm a 65 cm w kłębie – kojec o powierzchni nie mniejszej niż 15 m kw.
  • pies powyżej 66 cm w kłębie - kojec nie mniejszy niż 20 m kw.
  • I to nie wszystko. "Kojec powinien mieć pomieszczenie chroniące zwierzę przed zimnem, upałami, opadami atmosferycznymi, a także mieć dostęp do światła dziennego, zapewniać dostęp do wody i pożywienia oraz umożliwiać swobodną zmianę pozycji ciała. W myśl projektu psu utrzymywanemu w kojcu należy co najmniej dwa razy dziennie zapewnić możliwość ruchu poza tą wydzieloną przestrzenią" – podaje portal hellozdrowie.pl.

    Są dwa wyjątki w tej nowelizacji ustawy. Psa będzie można tymczasowo "więzić", gdy trzymamy go na smyczy na spacerze lub przewozimy go w transporcie zbiorowym np. pociągu czy komunikacją miejską. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.