Psiarze i kociarze zdecydowanie różną się między sobą, ale obydwu "obozom" zależy na dobru swoich pupili. A te muszą w końcu czasem zostać same w domu. Pytanie brzmi – na jak długo, by na tym nie ucierpieć? Wiele osób przecenia to, na ile mogą zostawić swojego kociego przyjaciela, wiele jest za to nadopiekuńczych w stosunku do psa. Raz na zawsze wyjaśnijmy, na ile możemy zostawić samego psa, a na ile kota.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Chociaż istnieją koty szczególnie towarzyskie i psy, które są raczej samotnikami to są to zdecydowanie wyjątki od reguły. W większości to koty świetnie radzą sobie z samotnością, a przeciętny pies o wiele gorzej znosi czas bez właściciela.
I to wcale nie tylko dlatego, że pies nie ma dostępu do kuwety, więc ze swoimi potrzebami fizjologicznymi musi się wstrzymać do powrotu pana. Mimo tysięcy lat kontaktu z ludźmi, koty nadal są samotnikami i potrafią radzić sobie bez nas. Są o wiele bardziej niezależne niż psy i nie potrzebują ciągłej eksploracji nowych terenów.
Z tego względu kot, który ma dostęp do jedzenia, świeżej wody i czystej kuwety może przez długi czas funkcjonować, będąc w pełni zrelaksowanym. Pies może się zniecierpliwić już po paru godzinach od wyjścia właściciela, bo brakuje mu towarzystwa stada i interakcji.
Ale do meritum – do niedawna niektórzy eksperci wskazywali, że dorosły kot, przyzwyczajony do samotności może zostać sam w domu nawet na 3 dni. Oczywiście, jeśli w tym czasie ma dostęp do jedzenia i wody – albo dzięki specjalnemu poidełku i podajnikowi karmy, albo dzięki pomocy człowieka, który przyjdzie, by dostarczyć mu pożywienia i wody.
Nie jest to jednak prawda. Jak wskazują dziś behawioryści nie wystarczy pożywienie i kuweta by zapewnić kotu komfort na kilka dni. Dorosłego, odchowanego zwierzaka nie powinniśmy zostawiać samego na dłużej niż 24 godziny. To, że zostawimy zwierzakowi zapas jedzenia i picia nie wynagrodzi stresu, jaki odczuwał w związku z naszą nieobecnością.
Poza tym kot potrzebuje do załatwiania swoich potrzeb miejsca czystego, a po dwóch dniach kuweta przestanie być dla niego komfortowa. Właściciele kotów często przeceniają ich przywiązanie do samotności. A co z psami?
Pies – górna granica samotności to niewiele
Jak za to jest z psimi towarzyszami? Trend nadopiekuńczości widać często na grupach psiarzy poświęconym konkretnej rasie. Wiele osób jest niepewnych tego czy dorosłego psa będzie mogło zostawić na 6 godzin w domu.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wychowania szczeniaka, ale dorosły pies, który ma wcześniej zaspokojone potrzeby fizjologiczne, a także potrzebę ruchu może zostać sam w domu na czas od 6 do około 8 godzin.
Nie jest to dla niego wymarzona sytuacja, ale jeśli był do niej przyzwyczajany od szczeniaka, taki okres nieobecności właściciela nie powinien wywołać w zwierzęciu traumy.
Jak umilić czas psu lub kotu, gdy zostanie sam w domu? Poza podstawami, jak dostęp do wody, pożywienia, legowiska powinniśmy zapewnić im w domu dostęp do dziennego światła i najlepiej wszystkich pomieszczeń w domu – o ile te są bezpieczne. Zapamiętać by zamknąć okna czy balkon, schować rzeczy, które zjedzone mogłyby zaszkodzić naszym pupilom.