W pierwszej połowie 2024 roku najczęściej poszukiwanymi pracownikami w Polsce byli sprzedawcy, do których kierowano 19 proc. ofert pracy. Tak wynika z opublikowanych w czwartek danych Pracuj.pl. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy fizyczni, do których adresowano 16 proc. ogłoszeń o pracy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano prawie 400 tysięcy ofert – czytamy w raporcie "Rynek Pracy Specjalistów H1 2024".
"Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9 proc. wszystkich ofert, w porównaniu do 13 proc. z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę. Obecnie to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża nadal pozostaje na fali wznoszącej" – czytamy.
Czytaj także:
Na czwartym miejscu za IT znalazła się obsługa klienta. Ogłoszenia takie stanowiły 7 proc. wszystkich ogłoszeń o pracy, wobec 6 proc. w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku.
Na piątym miejscu znalazł się obszar finansów. Jeszcze w ubiegłym roku ogłoszenia stanowiły 9 proc. wszystkich ofert, obecnie jedynie 6 proc.
Firmy IT inwestują w automatyzację
"Pierwsze półrocze 2024 roku na rynku pracy przyniosło szereg istotnych zmian i wyzwań, które kształtują krajobraz zatrudnienia w Polsce. Obserwujemy kontynuację zmian w sektorze IT, które zostały zapoczątkowane w ubiegłym roku. Firmy z branży IT coraz częściej inwestują w automatyzację oraz zdalne zespoły, co przekłada się na mniejszą liczbę nowych ofert lokalnych" – skomentował wyniki raportu dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Pracuj Rafał Nachyna.
Wyraźnego trendu wzrostowego doświadcza za to sektor pracy fizycznej. Chodzi o takie branże jak budownictwo, logistyka czy produkcja. Może to być związane z ożywieniem inwestycji infrastrukturalnych oraz zwiększoną aktywnością w sektorze produkcyjnym.
Kolejną tendencją ostatniego półrocza jest wzrost aktywności kandydatów. Klikali w przycisk "Aplikuj" o 18 proc. częściej niż rok wcześniej. Najczęściej aplikowali na stanowiska związane ze sprzedażą (16 proc.), administracją biurową (15 proc.) i pracą fizyczną (10 proc.).
Z raportu wynika też, że pracownicy częściej wracają do biur. Spada liczba ofert pracy w pełni zdalnej, co może oznaczać wyczerpanie potencjału tego modelu po okresie sprzyjającym temu modelowi, wywołanym pandemią.