Duże zmiany w turystycznym raju Polaków. Od 1 lipca zmiany godzin otwarcia sklepów i restauracji
redakcja Topnewsy
27 czerwca 2024, 09:25·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 czerwca 2024, 09:25
W Egipcie obecnie występują masowe braki prądu. Od 1 lipca bary, kawiarnie, restauracje i dyskoteki w całym państwie będą zamykane. Restrykcje rządowe mogą dotknąć różne grupy społeczne. Takie informacje przekazał portalowi o2 Polak, który mieszka w jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.
Reklama.
Reklama.
Egipt od kilku miesięcy ma problemy z dostawami energii elektrycznej. Turyści jak dotąd tego nie odczuwali, gdyż hotele i inne ośrodki turystyczne był wyłączone z ograniczeń.
Obecnie jednak nie da się tego dłużej unikać. Wprowadzono restrykcje, które dotkną także turystów. Od 1 lipca wszystkie bary, kawiarnie, restauracje i dyskoteki w całym Egipcie muszą być zamykane najpóźniej o godzinie 1 w nocy. Od poniedziałku (1 lipca) sklepy w Egipcie będą zamykane o godzinie 22:00. Jak podał portal hurhada24.pl, nakaz ten obejmie wszystkie małe sklepy, w tym spożywcze, z pamiątkami, odzieżą, obuwiem oraz na przykład salony firm telekomunikacyjnych.
W święta oraz w czwartki i piątki małe sklepy będą mogły być otwarte do godziny 23:00. Z tych ograniczeń będą wyłączone supermarkety, centra handlowe oraz apteki, które mogą być otwarte do pierwszej w nocy.
– Limity godzin otwarcia restauracji, barów i dyskotek w kurortach mogą zniechęcić tych turystów, którzy regularnie przyjeżdżają do Egiptu w celach rozrywkowych i wypoczynkowych. Pozostali turyści niekoniecznie muszą być tym zaniepokojeni – powiedział w rozmowie z portalem o2 Kamil Zachert, przewodnik pracujący w Egipcie.
Zdaniem przewodnika, mimo ograniczeń branża turystyczna w Egipcie znajdzie sposób, by obejść te zakazy.
Jak informuje, nowe restrykcje rządowe mają potrwać tylko kilka tygodni i dotknąć w różnym stopniu rozmaite grupy społeczne. Natomiast duże firmy z kapitałem zagranicznym, które mają w Egipcie supermarkety i galerie handlowe prawdopodobnie nie odczują znaczących strat.
– Inaczej wygląda sytuacja drobnych egipskich przedsiębiorców, którzy poniosą największy ciężar oszczędności. Dodatkowo, letnie miesiące w Egipcie sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz do późnych godzin nocnych – dodaje przewodnik.
Według portalu hurghada24.pl, rząd ogłosił plany wyłączania oświetlenia w budynkach rządowych, na latarniach ulicznych oraz reklam ulicznych i neonów sklepowych.
Na tak duże restrykcje ma wpływ fala upałów, która prowadzi do przerw w dostawach prądu do mieszkań, sklepów i restauracji. Od połowy maja temperatury w Egipcie to około 40 stopni Celsjusza. Zwiększa to oczywiście zapotrzebowanie na klimatyzatory, wentylatory, lodówki czy chłodnie.
Duży problem w turystycznym raju Polaków. Paradoksalnie jest tam naprawdę tanio
Pisaliśmy też w Top Newsach o innym problemie Egiptu, jakim jest brak hoteli. W całym Egipcie turyści krajowi i zagraniczni mają do wyboru dokładnie 223 tys. 716 pokoi w 1247 obiektach hotelowych wszystkich klas i poziomów obsługi – pisała Agnieszka Miastowska.
W Hurghadzie zamiast budować nowe pokoje, baseny i recepcje, burzy są stare – informowała WP Turystyka. Mowa o budynkach wysłużonych, jednak ich miejsca nie zajmują nowe placówki turystyczne.
Zamiast zwykłych hoteli na ich miejscach wyrastają raczej apartamenty do kupna lub wynajęcia. Miejsce typowej turystyki zajmuje więc deweloperka.