Ślubowała w kościele dożywotnie dziewictwo. To 34-letnia nauczycielka z Łodzi

Rafał Badowski

03 czerwca 2024, 16:49 · 2 minuty czytania
W Polsce mamy kolejną dziewicę konsekrowaną. To 34-letnia Anna Szcześniak z Piotrkowa Trybunalskiego, która pracuje jako nauczycielka w łódzkim liceum. Uroczystość odbyła się w kościele jezuitów w Łodzi.


Ślubowała w kościele dożywotnie dziewictwo. To 34-letnia nauczycielka z Łodzi

Rafał Badowski
03 czerwca 2024, 16:49 • 1 minuta czytania
W Polsce mamy kolejną dziewicę konsekrowaną. To 34-letnia Anna Szcześniak z Piotrkowa Trybunalskiego, która pracuje jako nauczycielka w łódzkim liceum. Uroczystość odbyła się w kościele jezuitów w Łodzi.
W Polsce mamy nową dziewicę konsekrowaną. To 34-latka z Łodzi, nauczycielka matematyki z tamtejszego liceum. Fot. YouTube
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dziewica konsekrowana to pojęcie, którego używa Kościół katolicki. Definicję prawno-kanoniczną ujęto w Kodeksie prawa kanonicznego.   "Do wspomnianych form życia konsekrowanego dochodzi stan dziewic, które - wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa - są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi" – czytamy w kan. 604. Obrzędu konsekracji Anny Szcześniak dokonał biskup Ireneusz Pękalski. Podczas ceremonii 34-latki leżała ona krzyżem. Odmówiono wówczas Litanię do Wszystkich Świętych oraz modlitwę konsekracyjną, poświęcono też brewiarz oraz obrączkę, którą odtąd będzie nosić 34-letnia Anna. Jak czytamy w "Dzienniku Łódzkim", Anna uczy matematyki w liceum w Łodzi, a jej pasją są góry. Związana była z Ruchem Światło-Życie.


Kto najczęściej zostaje dziewicą konsekrowaną w Polsce?

"Według danych z 2019 r. średni wiek dziewicy konsekrowanej wynosił 49 lat. O konsekrację proszą zwykle osoby starsze niż w przypadku kandydatek do wspólnot zakonnych. Minimalny wymagany wiek to 25 lat. W ostatnich latach najczęściej są to kobiety między 30. a 40. rokiem życia, osoby, które mają swoją pracę i swoje życie, które pragną w pewnym momencie ofiarować się Bogu" – czytamy. Dziewice konsekrowane są zobowiązane do zachowania dziewictwa całe życie. Noszą obrączki, co oznacza całkowite oddanie Bogu. Ślubować mogą panny, które ukończyły 25. rok życia, a wcześniej nie prowadziły "niemoralnego" życia. Dziewicą nie może więc zostać kobieta, która jest rozwiedziona lub żyła w związku niesakramentalnym.

"Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata" – czytamy na stronie konsekrowane.org.

Ile jest dziewic konsekrowanych w Polsce?

Jak już informowaliśmy w naTemat, obecnie w Polsce żyje ponad 400 dziewic konsekrowanych. Najwięcej jest w ich archidiecezjach krakowskiej, warszawskiej i łódzkiej.