Andrzej Duda w Tanzanii. O co chodzi z 'Hakuna Matata'?
Andrzej Duda w Tanzanii. O co chodzi z 'Hakuna Matata'? Fot. twitter.com / @prezydentpl
Reklama.

– Za moment przystąpimy do kontynuacji naszej misji międzynarodowej, jeżeli chodzi o budowanie relacji z krajami afrykańskimi. Mówię o misji, dlatego, że to jest proces, który realizujemy od 2017 roku. Podróż do Kenii, Rwandy i Tanzanii ma dwa główne cele: promowanie Polski i polskiego biznesu oraz informowanie o sytuacji w naszej części Europy – powiedział Andrzej Duda przed wylotem do Nairobi.

Prezydent Polski udał się do Tanzanii, by omówić możliwości dalszego rozwoju współpracy między naszym pań a Tanzanią. Kancelaria prezydenta skrupulatnie relacjonuje wizytę naszej głowy państwa na kontynencie afrykańskim. Teraz opublikowano nagranie ze spotkania Dudy z prezydent kraju, Samią Suluhu Hassan.

Czytaj także:

Andrzej Duda w Tanzanii. O co chodzi z 'Hakuna Matata'?

Przybycie Andrzeja Duda okazało się w Tanzanii niemałym świętem. Ceremonia oficjalnego przywitania przez prezydent Tanzanii odbyła się przez Pałacem Prezydenckim w Dar es Salaam. Na przyjazd naszego prezydenta rozłożono czerwony dywan. Jednak, czy kojarzycie kultową bajkę Król Lew? Andrzeja Dudę przywitano właśnie w podobnym stylu okrzykami "hakuna matata". Kojarzycie tę piosenkę?

Jednak warto podkreślić, że "Hakuna Matata" to nie tylko motto i piosenka z "Króla Lwa", ale przede wszystkim powiedzenie popularne na całym afrykańskim kontynencie. Co oznacza? Pochodzi ono z języka Suahili i znaczy "Nie martw się".

– Wizyta ma wymiar historyczny, to pierwsza wizyta głowy polskiego państwa tutaj, w Tanzanii po 62 latach stosunków dyplomatycznych – podsumował Andrzej Duda.

– Cieszy mnie, że wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą w dziedzinie nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki np. w takich obszarach jak inteligentna infrastruktura miejska, zarządzenie zasobami wodnymi, tworzenie nowoczesnego cyfrowego systemu bankowego czy technologie informatyczno-telekomunikacyjne – kontynuował.

Prezydent w trakcie spotkania zapewniał, że polskie firmy mają ofertę na najwyższym światowym poziomie w tym zakresie. Andrzej Duda także oficjalnie zaprosił prezydent Tanzanii Samię Suluhu Hassan do złożenia wizyty w naszym państwie.

– Nie mam wątpliwości, że takie dwustronne wizyty Prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśniania relacji gospodarczych, otwierają rynki na wzajemne inwestycje – podsumował.