Najpierw ponad 20 stopni, a potem to. W prognozie na październik widać zaskakującą temperaturę
W tym tygodniu czeka nas kilka cieplejszych dni kojarzących się ze złotą jesienią, a nawet powiewem odchodzącego lata. Ciepłe dni zdarzą się także w przyszłym tygodniu, choć już nie ciepłe noce. We wtorek (8 października) temperatury przekroczą 20 stopni. W środę i czwartek (9 i 10 października) będzie już wyraźnie cieplej w całej Polsce. Lokalnie termometry pokażą nawet 22-23 stopnie powyżej zera. To jednak nie potrwa długo, gdyż na mapach pogody widać już przymrozki. Niedaleko Polski mróz ma sięgać -17 stopni Celsjusza – podają Fani Pogody. Widać to na prognozach strony WXCharts.com. Podczas nocy z 20 na 21 października w Karpatach, całkiem niedaleko granic Polski mróz będzie sięgać nawet -13, a lokalnie nawet -15 stopni. A w wielu miejscach Karpat temperatury mogą spaść nawet w okolicach -17 stopni. I to znak, że zima jest coraz bliżej naszego kraju.
Ochłodzenie na wschodzie Europy spowodowane będzie silnym wyżem, jaki rozbuduje się nad Rosją. Na wschód kontynentu będzie spływać znacznie chłodniejsze powietrze z dalekiej Rosji. Oznacza to silny jak na październik mróz blisko Polski. A jakie temperatury czekają Polskę w prognozie długoterminowej? Po 15 października zacznie robić się chłodniej. Przymrozki i mróz będą pojawiać się nocami. W okolicach 20 października temperatura na południowym wschodzie będzie spadać lokalnie do -5 stopni. Przy gruncie temperatury mogą być jeszcze niższe.
Pamiętajmy jednak, że do tego czasu zostało jeszcze kilkanaście dni. Wyraźnie chłodniej zrobi się za to w trzeciej dekadzie października i to już jest pewne.
Prognozy pogody na zimę 2024/2025
Te są rozbieżne. Ostatnia, jaką publikowaliśmy w Top Newsach, pokazywała możliwość śnieżyc i mrozów zimą. Jednak należy się nastawić, że stosunkowo ciepły jak na zimę klimat, będzie sprzyjać temu, że śnieg, jeśli się pojawi, nie utrzyma się długo.
Zima 2024/2025. Czy będzie śnieg?
Dłuższych okresów z mrozem możemy doświadczyć już w podczas drugiej dekady listopada 2024 roku. Możliwe, że wtedy pojawią się dłuższe okresy z mrozem, nawet dwucyfrowym i czasem całodobowym. Padać będzie często deszcz ze śniegiem (opady mieszane). Nie można też jednak wykluczyć śnieżyc. Temperatura w grudniu 2024 ma być wyższa o około 1-2 stopnie od normy wieloletniej. W większości Polski mogą wystąpić w grudniu 1-2 tygodnie z zimą termiczną. Mogą pojawić się okresowe wichury, a nawet burze i częste opady deszczu. Ataków zimy nie można jednak wykluczyć.