Najdroższy grzyb świata rośnie w Polsce. Cena za kilogram powala

Rafał Badowski
01 września 2024, 15:33 • 1 minuta czytania
Gąska sosnowa (Tricholoma matsutake) uchodzi za najdroższy grzyb na świecie. Ten wyjątkowo rzadki grzyb po ponad 100 latach znów został znaleziony w Polsce. Jest wyjątkowo trudny do znalezienia i grozi mu wymarcie.
Gąska sosnowa to ekstremalnie rzadki grzyb. W Polsce w ostatnim czasie znajdowano ją raz na 100 lat. Jest ekstremalnie droga. Fot. Wikipedia
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gąska sosnowa rośnie głównie w lasach iglastych, jak nazwa wskazuje, zwłaszcza w okolicach sosen. Tworzy z nimi tzw. mikoryzę – czytamy na stronie Zielony Onet. Mikoryza polega na współżyciu korzeni lub nasion roślin naczyniowych z grzybami. Gąska sosnowa najczęściej występuje w Azji. Głównie chodzi o Chiny i Japonię. W tym drugim kraju jest szczególnie ceniona. Japończycy uważają ją za przysmak i symbol luksusu. Można ją spotkać także w USA. Ekstremalna rzadkość tego grzyba sprawia, że jego kilogram potrafi kosztować w kraju kwtinącej wiśni nawet dwa tysiące euro (ponad 8,5 tysięcy złotych – kurs 29 sierpnia 2024).


Gąska sosnowa. Kiedy w Polsce pierwszy raz ją znaleziono?

W Polsce gąskę sosnową pierwszy raz znaleziono w 1921 roku, czyli ponad 100 lat temu. Od tego czasu jej w naszym kraju nie zaobserwowano. Dopiero od 1921 roku znów u nas występuje. Najpierw odkryto ją w Gdańsku, a następnie w gminie Zawoja w województwie małopolskim.

Dlaczego gąska sosnowa jest tak droga?

Poza ekstremalną rzadkością występowania tego grzyba na cenę wpływają też wymagania dotyczące jej zbioru. Jest bardzo trudna w hodowli, co sprawia, że praktycznie wszystkie dostępne na rynku okazy pochodzą z dzikich zbiorów.

Zbieranie gąski sosnowej to zajęcie dla bardzo doświadczonych grzybiarzy. Muszą wykazać się precyzją, by nie uszkodzić owocników.

Gąska sosnowa musi być zbierana w odpowiednim momencie, by zachowała swoje walory smakowe i odżywcze. Jak łatwo wywnioskować, trafia na rynek w bardzo małych ilościach, co w oczywisty sposób podnosi jej cenę. Gąska sosnowa ma intensywny aromat cynamonu, który utrzymuje się nawet po intensywnej obróbce termicznej. W kuchni podaje się ją w daniach z ryżem, zupach, a także jako dodatek do jajek i morskich glonów.

Koneserzy cenię ten grzyb za słodkawo-mączysty smak. Ale walory smakowe, nie tak jak w przypadku wielu innych grzybów, to nie wszystko. Ma też właściwości, które wzmacniają odporność i antyoksydacyjne.