Wyciekły tematy matury z polskiego? Internauci gorączkowo szukają tych dwóch rzeczy
Jedni maturzyści od rana w pocie czoła rozwiązują arkusze i zdają się na swoją wiedzę, a drudzy ukradkiem szukają na smartfonach gotowców w sieci. W serwisie X pełno jest ofert dołączenia do zamkniętych grup na Discordzie lub przesłaniu tematów i odpowiedzi w wiadomościach prywatnych, ale nie dajmy się na to nabrać - ktoś nam może sprzedać wirusa.
Od kilku godzin w Google Trends, czyli narzędziu służącym do sprawdzania trendujących wyszukiwań, królują dwa tematy. Najwięcej zapytań pochodzi z województwa podlaskiego. Czy również tradycyjnie doszło tam do wycieku i to kilkanaście godzin przed startem (9:00) matur z polskiego?
Matura z języka polskiego 2024. Czy znów wyciekły tematy wypracowań?
Internauci szukają dwóch tematów "Egoizm - droga do zagłady czy sukcesu?" oraz "Czy moralność jest pojęciem subiektywnym?". Możliwe, że nastąpił efekt kuli śniegowej: ktoś w poniedziałek chciał się przygotować do matury i szukało pomocy w tym zakresie w sieci, ktoś inny zauważył taki ruch, więc też zaczął to googlać, powiedział o tym innym i tak to się zaczęło.
Również w social mediach krążą zdjęcia podobno pochodzące z tegorocznych arkuszy. Nie da się ustalić ich autentyczności i to mogą być po prostu fejki (część internautów tak zresztą uważa i twierdzi, że nie było takich pytań). Jeden z takich postów pojawił się na pół godziny przed rozpoczęciem matur, czyli ok. 8:30.
Wśród wyszukiwanych haseł trenduje też "chocholi taniec", "motyw snu", "motyw pracy", "indoktrynacja", "Zbrodnia i kara" czy streszczenia "Dziadów", "1984" i "Konrada Wallenroda".
W sieci zaczęły krążyć zdjęcia niemal całych arkuszy z języka polskiego. Czy to prawdziwy wyciek maturalny?
Ciągle pojawiają się też zdjęcia (przypomnę, że nie można wnosić smartfonów, więc ktoś sporo ryzykował) arkuszy z kompletnie innymi tematami wypracowań: "Bunt i konsekwencje dla człowieka", "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?".
Na innych screenach widać z kolei pytania dotyczące "Pieśni o Rolandzie", "Niestatku" Jana Andrzeja Morsztyna czy "Pana Tadeusza", "Potopu" i "Wesela" (wyjaśnić symbolikę złotego rogu". Jest też zadanie polegające na analizie plakatu "Kordiana", porównanie postaw z "Trenu X" Jana Kochanowskiego i Demeter z "Mitologii" oraz fragment reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall (rola pamięci o wydarzeniach).
Czy takie rzeczy pojawiły się egzaminie z języka polskiego? Tego dowiemy się ok. 14:00. Wtedy Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni oficjalne arkusze.