Prognoza pogody na lato, od której meteorolodzy łapią się za głowę. Takiego jeszcze nie było

redakcja Topnewsy
18 kwietnia 2024, 11:14 • 1 minuta czytania
Do tej pory 2024 rok charakteryzował się rekordami miesięcznymi temperatur. Tak było na przykład w marcu. Okazuje się, że to nie koniec pogodowych odchyleń od normy, bo prognoza pogody na lato zdumiewa.
Prognoza pogody na lato. Takiej temperatury jeszcze nie było. Fot. ECMWF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Tegoroczne lato 2024 ma przynieść pogodę, jakiej jeszcze nie było. Tak wynika z prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody.  Na pogodę – jak czytamy w serwisie twojapogoda.pl – wciąż ma wpływ zjawisko El Niño, choć ma ono coraz słabszy charakter. Na dziś pewne jest, że jego wpływ na pogodę na świecie będzie odczuwalny do końca lata.


Bo, choć może trudno w to uwierzyć, za nami aż 10 najcieplejszych miesięcy w dziejach pomiarów. Można więc na tej podstawie spodziewać się, że kolejne miesiące przyniosą jeszcze więcej rekordów wszech czasów. Mają to potwierdzać najnowsze modelowania komputerowego Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Jak czytamy, nigdy wcześniej w całej historii prognoz nie zdarzyło się, by większość obszaru Europy, w tym Polska, otrzymała rangę 1 i 2. Znaczy to, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024.

Anomalia temperatury ma wynieść w Polsce od 0,5 do 1 stopnia powyżej normy z lat 1993-2016. Mało tego, ma być jeszcze cieplej niż przewiduje to ECMWF, gdyż 5 z 7 okresów letnich było cieplejszych niż wskazywała na to kwietniowa prognoza – wskazuje serwis Twoja Pogoda.

Wiele wskazuje więc na to, że przed nami najgorętsze wakacje w dziejach pomiarów, które pobiją rekord z 2019 roku. Serwis przypomina, że w połowie kwietnia na południu Polski było 30 stopni, a prognoza ma szansę się sprawdzić. Co to oznacza? Możliwe, że będą nawet 40-stopniowe upały. Choć to czarny scenariusz. Bardziej prawdopodobny jest taki, że fale upałów będą częstsze i silniejsze niż zwykle.

I będzie to efekt zmian klimatycznych oraz zjawiska El Niño. Lato ma być w każdym razie naprawdę gorące.