Ta wiedza może być bardzo przydatna. Zgadnijcie, ile trzeźwieje się po piwie czy wódce
redakcja Topnewsy
19 grudnia 2023, 14:37·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 grudnia 2023, 14:37
Po każdej imprezie zakrapianej alkoholem często pada pytanie: ile czasu potrzebujemy na wytrzeźwienie. Ile czasu potrzebujemy, żeby na spokojnie zasiąść za kółkiem kierownicy? Jak się okazuje, nie potrzebujemy alkomatu, żeby móc to obliczyć. To wcale nie jest takie trudne!
Reklama.
Reklama.
Jak szybko wchłania się alkohol?
Szacuje się, że organizm przeciętnego człowieka potrzebuje około 3 godzin na spalenie 20-30 gramów czystego alkoholu – etanolu. Zatem, jeżeli wiesz, ile gramów etanolu zawiera spożywany przez ciebie alkohol, nie jest trudne oszacowanie, kiedy wchłonięte promile z ciebie "wyparują".
Przykłady:
Pani Katarzyna ma 35 lat, 170 cm wzrostu i waży 60 kg. Podczas firmowej integracji wypiła 4 półlitrowe piwa 4,8 proc. W ten sposób kobieta wypiła około 76 g czystego alkoholu. W najlepszym przypadku całkowitą trzeźwość uzyska po 9 godzinach. Jednak z pewnością bezpieczniejszą opcją będzie odczekanie 12 godzin.
Maciek ma 27 lat, 185 cm wzrostu i waży 75 kg. Na spotkaniu z przyjaciółmi wypił z kolegą 0.5 litra czystej wódki 40% (około 7 kieliszków 40 ml). W ten sposób wypił niecałe 90 g czystego etanolu. W najlepszym przypadku alkohol wyparuje z niego po 9 godzinach. Jednak bezpieczniejsze będzie odczekanie 12 godzin.
Jak wygląda proces wchłaniania alkoholu?
Wchłanianie alkoholu już rozpoczyna się tuż po jego spożyciu w jamie ustnej. Po chwili przedostaje się on do krwi, która również przechodzi przez płuca, co sprawia, że alkohol – etanol miesza się z tlenem. Właśnie dlatego ilość spożytego alkoholu bada się za pomocą alkomatów, które podają w promilach jego stężenie w wydychanym powietrzu.
Warto podkreślić, że choć alkohol wchłania się od razu po spożyciu, to ślad po nim nie znika od razu z organizmu i potrzebne jest na to dużo więcej czasu. Dlatego też, po imprezie z dużą ilością alkoholu, następnego dnia nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, że jesteśmy trzeźwi.
Alkohol. Jak szybko się trzeźwieje po piwie, winie czy wódce?
Z tym problemem mierzą się głównie kierowcy, którzy dzień po imprezie mają prowadzić pojazd. Pozornie możesz czuć się trzeźwy, jednak w organizmie może znajdować się więcej alkoholu, niż przypuszczasz. Zawsze kiedy nie jesteś pewny, czy możesz bezpiecznie prowadzić samochód, należy sprawdzić swoją trzeźwość.
Najprostszym sposobem na to jest zakupienie alkomatu do domowego użytku bądź pobranie na telefon aplikacji, czyli tzw. wirtualnego alkomatu. Tam należy wypełnić formularz, gdzie znajdują się informacje na temat budowy twojego ciała, płci, wadze oraz ilości spożytego alkoholu i czasu. Wówczas dowiesz się, ile promili znajduje się w wydychanym przez ciebie powietrzu.
Warto jednak podkreślić, że do wyników wirtualnego alkomatu należy podchodzić z dystansem, ponieważ mogą one odbiegać od wyników policyjnego alkomatu z atestem.