Ruszyły masowe kontrole w domach. Można dostać karę nawet 5000 złotych
redakcja Topnewsy
18 czerwca 2024, 11:41·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 czerwca 2024, 11:41
W całej Polsce gminy są zobowiązane do przeprowadzania kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, w których nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Wszystko z powodu nowelizacji ustawy w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej.
Reklama.
Reklama.
Urzędnicy mają czas na przeprowadzenie kontroli do końca sierpnia. Dotychczas nieprawidłowości wykryto w prawie połowie kontrolowanych posesji. Niektóre z nich zgłoszono policji.
Gminy na mocy ustawy dotyczącej prawa wodnego, która weszła w życie w 2022 roku, mają obowiązek przeprowadzania kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Urzędnicy zostali zobowiązani do ustalenia dokładnej liczby takich instalacji w nieruchomościach, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej.
Właściciele, którzy są kontrolowani przez urzędników i posiadający w obrębie nieruchomości szamba lub przydomową oczyszczalnię ścieków, powinni okazać stosowne dokumenty.
Chodzi o umowę na wywóz nieczystości oraz rachunki (faktury VAT), które potwierdzają regularność opróżniania szamb zgodnie z prawem.
Istnieje wciąż wiele gospodarstw w Polsce, które nie mają kanalizacji. Mieszkańcy są zmuszeni do korzystania z szamb oraz do ich regularnego opróżniania. Nieczystości nie powinno się wylewać ani do przydrożnego rowu ani na pole.
Z tego powodu gminy kontrolują właścicieli nieruchomości z szambami czy przydomowymi oczyszczalniami. Urzędnicy sprawdzają dokumenty, które potwierdzają to, że została podpisana umowa z firmą zajmującą się wywozem nieczystości oraz wszelkie faktury potwierdzające regularność opróżniania szamba.
Czytaj także:
Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków powinni przygotować do kontroli poświadczenie o wywozie osadów ścieków oraz dokument, który potwierdza podpisanie umowy z firmą realizującą wywóz. Kontrola może sprawdzić także szczelność szamba oraz jego prawidłowe ulokowanie.
Właściciele, którzy nie dopełnią obowiązków związanych z prawidłowym pozbywaniem się zawartości szamba, mogą zapłacić mandat. Jeśli kontrolerzy udowodnią brak dokumentów potwierdzających podpisanie umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości, wtedy właściciel nieruchomości może dostać mandat w wysokości 5 tysięcy złotych.
To nie wszystko, bo ukarany właściciel może zostać zobowiązany do poniesienia wszelkich kosztów opróżnienia szamba przez gminę. Urzędnicy zlecą opróżnienie szamba, ale to właściciel będzie musiał za to zapłacić.