Fotowoltaika na balkonie jest coraz popularniejsza. Wobec rosnących rachunków za prąd pozostaje atrakcyjnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że są firmy produkujące panele fotowoltaiczne właśnie na balkon. Przekonują one, ile można oszczędzić na takim rozwiązaniu. Czy warto tego spróbować i czy w polskich warunkach w ogóle jest to możliwe?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Producenci paneli fotowoltaicznych przekonują, że zainstalowanie małej stacji fotowoltaicznej potrafi przynieść oszczędności kilkudziesięciu procent, a inwestycja szybko się zwraca. O sprawie pisze Interia.
Fotowoltaikę na balkonie szczególnie chętnie montują Niemcy. Władze upraszczają tam procedury, które pozwalają na montaż paneli fotowoltaicznych.
W Polsce także tego typu instalacje są coraz popularniejsze. Przeszkadza jednak niechęć spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. To ich zgoda jest potrzebna do montażu paneli fotowoltaicznych. Jej brak tłumaczą na przykład estetyką albo nawet zagrożeniem dla konstrukcji balkonu.
Mieszkaniec osiedla w Gdańsku doświadczył tego na własnej skórze. Zamontował panele fotowoltaiczne na balkonie. Powód był prozaiczny. Chciał zmniejszyć koszty za energię. Miał to jednak zrobić bez zgody spółdzielni mieszkaniowej, która się temu sprzeciwiała.
Zdaniem mieszkańca, który zamontował panele, nie dostał racjonalnego powodu odmowy. Sprawa trafiła do sądu.
Ile można oszczędzić na panelach fotowoltaicznych na balkonie?
Fotowoltaikę na balkonie zamontował za to niemiecki dziennikarz Peter Hryciuk. Po trzech latach policzył, ile udało mu się oszczędzić na inwestycji. Jak podaje serwis giga.de niewielka instalacja fotowoltaiczna została zamontowana w czerwcu 2021 roku. Składa się z paneli o mocy 800 W i falownika o mocy 600 W.
W ciągu 35 miesięcy instalacja łącznie wygenerowała 1287 kWh. Jak podał dziennikarz, na potrzeby swojego gospodarstwa domowego wykorzystał 1082 kWh. – Nie zużyłem 205 kWh, które "oddałem" operatorowi sieci – poinformował mężczyzna. Sprawdził te dane dzięki zamontowanemu licznikowi, którego stan zapisywał co miesiąc.
A jakie oszczędności poczynił niemiecki dziennikarz na instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie? W latach 2021 i 2022 gdy opłata za prąd wynosiła około 30 centów za kWh, zaoszczędził prawie 166 euro, a w 2023 roku, gdy cena wzrosła do 40 centów – 168 euro.
System fotowoltaiczny kosztował zaś 800 euro. Inwestycja więc powinna się zwrócić po 6 latach. Trwałość instalacji wynosi około 25 lat, można więc przypuszczać na tej podstawie, że byłby w stanie wytwarzać bezpłatną energię elektryczną przez kolejne 19 lat.