
Darowizna to forma umowy, w której darczyńca przekazuje komuś coś bezpłatnie. Może to być samochód lub pieniądze. Obdarowany musi wówczas wyrazić zgodę na przyjęcie części majątku darczyńcy. Inaczej do darowizny po prostu nie dojdzie.
Jest też obowiązek opodatkowania otrzymanej darowizny, zgłoszenia do urzędu skarbowego otrzymania jej i zapłacenia należnego podatku.
Darowizna, przekazanie i spadek. Czego dotyczy?
Generalnie chodzi o nabycie prawa majątkowego na terenie Polski w ramach:
Gdy spóźnimy się ze zgłoszeniem podatku od darowizny, urząd skarbowy zmusi nas do zapłacenia podatku. Warto też wiedzieć, jaką karę zapłacimy, gdy darowizna będzie wykryta podczas kontroli.
Zobacz także
Podatek od otrzymanej darowizny spoczywa na osobie uzyskującej konkretne dobra. Czy będzie to umowa darowizny samochodu otrzymana od członka rodziny, podatek od niezgłoszonej darowizny będzie konieczny do zapłaty, jeśli nie dotrzymamy pewnych formalności darowizny.
Oto grupy osób, których w różnym zakresie dotyczy udokumentowanie darowizny:
Kiedy nie zapłacisz podatku od darowizny?
Przekazanie w formie darowizny samochodu, mieszkania, gotówki lub innego dobra nie musi oznaczać, że zapłacimy za to określoną kwotę do urzędu skarbowego. Darowizna nie zawsze podlega opodatkowaniu. Czasem podatku od darowizny auta nie zapłacimy, jeśli odbędzie się zgłoszenie niezgłoszonej darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia, gdy się ją otrzymało. Warto dodać, że darowizna w gotówce nie jest zwolniona z podatku.
Przedawnienie podatku od niezgłoszonej darowizny
Następuje, gdy minie rok podatkowy. Przedawnienie będzie miało miejsce, gdy minie 5 lat od końca tego roku kalendarzowego, w którym powinno dojść do zapłacenia podatku. Zwykle podatek wynosi od 3 do 20 procent. Za niezgłoszenie darowizny fiskus może nam wlepić karę nawet w wysokości jej 20 proc.
Zobacz także