
Komu przysługuje bon na zasiedlenie?
Pomoc w formie bonu na zasiedlenie jest bezzwrotna i nie wymaga rozliczenia z urzędem pracy. Bon jest przeznaczony dla osób bezrobotnych, które zarejestrowały się w urzędzie pracy.
Mogą z niego skorzystać tylko osoby do 30. roku życia, które planują podjąć pracę lub założyć firmę poza swoim miejscem zamieszkania. Głównym założeniem jest pomoc w pokryciu podstawowych wydatków, jakie są związane z przeprowadzką.
Program stworzono z myślą o młodych ludziach, którym marzy się kariera w innym mieście. To również rozwiązanie dla tych, którzy mają problem ze znalezieniem pracy w swojej okolicy.
Co trzeba zrobić, by dostać bon na zasiedlenie?
Warto wiedzieć, że urząd pracy zaakceptuje zarówno umowę o pracę, umowę zlecenie, jak i umowę o dzieło. By osiągnąć wymagany pułap zatrudnienia, można podjąć zatrudnienie w kilku firmach.
Osoba ubiegająca się o bon o zasiedlenie powinna złożyć wniosek o niego w urzędzie pracy. Trzeba dołączyć do niego oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia czy ewentualne oświadczenie wnioskodawcy o tym, że zamierza rozpocząć działalność gospodarczą.
Zobacz także
Konieczne jest również dołączenie dokumentów dotyczących zabezpieczenia bonu. W przypadku działalności gospodarczej potrzebny jest poręczyciel, który zagwarantuje zwrot środków w przypadku niewywiązania się z umowy. Inna opcja to blokada środków nagromadzonych na rachunku bankowym. Termin rozpatrzenia wniosku nie powinien przekroczyć 30 dni. Maksymalnie możemy dostać 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku to ponad 15 600 zł. Wszystko zależy również od możliwości urzędu pracy i potrzeb wnioskodawcy. Od otrzymanej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego.
Zobacz także