Ksiądz z TikToka, o którym mowa, to Piotr Jarosiewicz. Od jakiegoś czasu prowadzi popularny w tym serwisie profil, który śledzi niemal 300 tysięcy osób. Dzieli się tam swoimi przemyśleniami i życiem duchownego, wyjaśnia religijne niuanse i odpowiada na pytanie internautów.
Pan Ireneusz zadał szybkie pytanie: "Mam nieślubne dziecko i nie żyję z partnerką, to czy mogę przyjąć komunię?". Z pewnością w podobnej sytuacji jest nie tylko on, ale sporo innych wierzących w Polsce.
Ks. Jarosiewicz postanowił odpowiedź w oddzielnym filmiku. Odpowiedź była równie szybka. – Tak, jak najbardziej może pan skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania i przyjmować komunię świętą – stwierdził duchowny.
W komentarzu jedna z internautek przyznała zdziwiona, że "byliśmy bez ślubu i mieliśmy dziecko, absolutnie nie mogłam iść do spowiedzi, ani do komunii. Nie mogłam być nawet chrzestna". Właśnie tutaj jest ten diabeł w szczegółach.
Wspólne życie bez zawarcia sakramentu małżeństwa jest niezgodne z doktryną Kościoła katolickiego, ale samo posiadanie nieślubnego dziecka nie jest grzechem. Dlatego właśnie pan Ireneusz, wychowujący je samemu, dostanie rozgrzeszenie.
Internauci są oburzeni taką niesprawiedliwością. "Nielogiczne. Zrobiłem dziecko i nie żyje z partnerką to ok, zrobiłem dziecko i odpowiedzialnie żyję z tą rodziną, to nie ok, gdzie sens, a gdzie logika?", "Ciekawe. Zrobił dziecko, porzucił i jest bez grzechu, więc może przyjmować komunię. Ale ten, co się opiekuje rodziną, a nie ma ślubu kościelnego to be" – piszą.
Czytaj także: https://topnewsy.pl/2117,ksiadz-z-osiedla-odwiedzil-restauracje-madonna-ja-sie-czuje-obrazanyPodobne rozterki miała kobieta mająca nieślubne dziecko, ale będąca jedynie po ślubie cywilnym ze swoim partnerem i nie do końca przekonana o jego miłości. Myślała, że przystępując do komunii, popełniła świętokradztwo. Zwróciła się z pytaniem do serwisu wiara.pl. Tak jej odpowiedziano:
"Nieślubne dziecko nie jest przeszkodą dla przyjmowania komunii. Jest nią życie w konkubinacie... Co robić? Trudno powiedzieć. Do zawarcia kościelnego małżeństwa nie jest potrzebne wesele. Moglibyście więc wziąć cichy ślub tylko w obecności księdza i dwóch świadków (to konieczne) i najbliższej rodziny (niekonieczne). Ale jeśli nie jesteś pewna miłości partnera, trudno Cię do tego namawiać. Drugie wyjście to rozstanie się. Trudno powiedzieć, czy w Twoim wypadku to lepsze wyjście. Kobiety najczęściej takiego rozstania nie chcą. I właściwie trudno tego nie rozumieć. Trzeciego wyjścia chyba nie ma... Jak widać oba są trudne" – czytamy.
W zeszłym roku inny ksiądz z TikToka, Sebastian Picur, rozwiął wątpliwości w innej, ale podobnej kwestii: czy rozwódka może przyjmować komunię? Odpowiedź była również twierdząca. To również zszokowało użytkowników platformy, a w komentarzach wybuchła dyskusja.