Urzędy skarbowe dotąd miały z tym problem, ale niedługo, a konkretnie od połowy 2024 roku ma się to zmienić. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Takie informacje podało Ministerstwo Finansów.
Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform.
"Co ważne, drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w Internecie" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. W komunikacie wymieniono, że ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacjo o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform, ma dotyczyć takich podmiotów jak:
W jakim celu nowe przepisy wchodzą w życie? W dalszej części dokumentu podnoszone są kwestie uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej i potrzeby przywrócenia równej konkurencji pomiędzy sprzedawcami sprzedającymi swoje towary i usługi w sposób tradycyjny, a takimi działającymi na platformach cyfrowych. "Gromadzenie i przekazywanie administracji podatkowej informacji pozwoli na redukcję zjawiska uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej. Przywrócone więc zostaną warunki równej konkurencji pomiędzy sprzedawcami sprzedającymi swoje towary i usługi w sposób tradycyjny a sprzedawcami działającymi za pomocą platform cyfrowych, a także pomiędzy sprzedawcami rzetelnie płacącymi podatki a sprzedawcami do tej pory uchylającymi się od opodatkowania" – czytamy w komunikacie resortu finansów.