Po raz kolejny amerykańska organizacja Environmental Working Group (EWG) opublikowała listę warzyw i owoców, które w testach wykazały największą zawartość pozostałości pestycydów. Co znalazło się na niej w 2024 roku? Po przeczytaniu człowiek aż traci apetyt.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Owoce i warzywa powinny być kluczem do zdrowia, jednak dzisiaj trzeba zwrócić większą uwagę na nasze odżywianie. Nie da się przecież prowadzić masowych hodowli roślin bez środków ochrony. Najlepiej byłoby jednak wybierać te owoce i warzywa, które są najmniej zanieczyszczone pestycydami.
W tym może pomóc śledzenie rankingów Environmental Working Group (EWG), czyli ekologicznej organizacji specjalizującej się w badaniu zawartości toksycznych substancji w żywności i ich wpływu na ludzkie zdrowie.
"Brudna Dwunastka" to więc ostrzeżenie dla konsumentów. Co w niej znajdziemy?
Do najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców niepochodzących z upraw ekologicznych należą:
Truskawki
Szpinak
Jarmuż, kapusta włoska i sitowata (sarepska)
Winogrona
Brzoskwinie
Gruszki
Nektarynki
Jabłka
Papryka czerwona i ostra
Wiśnie
Jagody
Fasolka szparagowa
Osoby, które regularnie śledzą ranking nie będą zaskoczone miejscem truskawek – te co roku są na szczycie listy. EWG przeanalizowało zawartość pozostałości pestycydów w 46 owocach i warzywach. Na dalszych miejscach po truskawkach nastąpiły lekkie przetasowania. Aż 95 proc. pobranych próbek zawierało pestycydy.
Warto dodać, że WG opiera się na danych amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration), która bada żywność z różnych próbek i z wielu źródeł, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.
Choć badana jest żywność dostępna na amerykańskim rynku, to te informacje mogą być znaczące również dla polskich konsumentów, bo lista EWG uznawana jest za uniwersalną.
Na ten artykuł odpowiedział nam jednak Lidl, który podkreślił, że "zdrowie konsumentów i bezpieczeństwo produktów to dla nas kwestia priorytetowa".
"Rocznie przeprowadzamy ponad ok. 9 500 badań jakościowych produktów spożywczych w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych. Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe – wymagamy certyfikatów jakościowych, potwierdzających wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów – takich jak IFS na poziomie wyższym czy Global GAP" – wskazał market.
Podkreślił również, że w każdym pojedynczym badaniu analizuje minimalnie 730 pestycydów, a w 2023 roku dla samych jabłek przeprowadzili dobrowolnie ok. 870 badań. Co więcej, od 2 lat prowadzą monitoring ok. 200 substancji strategicznych.