Nie jest to trudna zagadka, ale trzeba zagryźć zęby. Bystrzaki znajdą przynajmniej 3 rozwiązania

Bartosz Godziński
16 listopada 2024, 07:35 • 1 minuta czytania
Nie jest to klasyczna zagadka matematyczna, bo pierwszy zgrzyt pojawia się dość szybko. Coś tu się nie zgadza, ale jednak jest tutaj ukryta pewna prawidłowość, a nawet trzy. To właśnie one doprowadzą nas do rozwiązania.
Jaka liczba kryje się pod znakami zapytania? Rozwiązań jest kilka Fot. TopNewsy
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nie muszę chyba dodawać, że to typowy internetowy "test na IQ", a te w sieci rządzą się swoimi prawami. Nie mają też często wiele wspólnego z matematyką, co może być frustrujące dla niektórych i doprowadzić do zgrzytania zębami. Tak jest w teorii, bo w praktyce i tak coś trzeba policzyć.


Całość ma dodatkowo konstrukcję kodu używanego w programowaniu, ale równie dobrze mogłyby być to same równania w kolumnie bez "jeśli" i "to". Takich właśnie zagadek jest pełno w internecie, więc wiele osób zna ich zasady i wie, że wszystkiego trzeba się domyślić samemu. Nie ma polecenia czy dodatkowych podpowiedzi.

Jeśli 1+4 = 5, 2+5=12, 3+6=21, to 8+11=? Jest kilka rozwiązań tej zagadki

W tym wypadku pierwsze równanie jest poprawne (to akurat nie jest normą w tego typu łamigłówkach). Dziwnie zaczyna się dziać w kolejnych linijkach, bo ani 2+5 nie równa się 12, ani tym bardziej 3+6 nie równa się 21. Jak więc znaleźć odpowiedź na równanie z ostatniego wiersza?

Musimy odkryć wzór, który będzie pasował do wszystkich równań. Co ciekawe, są trzy takie schematy. Przynajmniej, bo może być ich więcej. Jest też jedna "bonusowa" odpowiedź, o której napiszę na końcu. Zastanówcie się chwilę, a niżej znajdziecie rozwiązanie. Zobaczycie je też w tym filmiku:

Jedno rozwiązanie zakłada, że liczbę po prawej stronie równania obliczając sumę po lewej stronie i... dodając wynik z poprzedniej linki. Stąd 2+5 +5 (poprzedni wynik) = 12, a 3+6+12=21. Dlatego pierwsza odpowiedź to 40, bo tyle wynosi 8+11+21.

Drugie rozwiązanie jest inne i można je zapisać wzorem: a*(b+1), gdzie a i b to odpowiednio wypisane wcześniej składniki sumy po lewej stronie równania. W tym wypadku wynik to 96.

Trzeci sposób można sprowadzić do wzoru a+a*b. Też nam da wynik 96, więc można przypuszczać, że to właśnie najbardziej "prawilna" odpowiedź. Osoby, które nie umieją się bawić, podadzą jeszcze inne rozwiązanie. 8+11=19, bo jest to zgodne z regułami królowej nauk, a pozostałe równania, oprócz 1+4=5, są po prostu błędne.