Nie jest to trudna zagadka, ale trzeba zagryźć zęby. Bystrzaki znajdą przynajmniej 3 rozwiązania
Nie muszę chyba dodawać, że to typowy internetowy "test na IQ", a te w sieci rządzą się swoimi prawami. Nie mają też często wiele wspólnego z matematyką, co może być frustrujące dla niektórych i doprowadzić do zgrzytania zębami. Tak jest w teorii, bo w praktyce i tak coś trzeba policzyć.
Całość ma dodatkowo konstrukcję kodu używanego w programowaniu, ale równie dobrze mogłyby być to same równania w kolumnie bez "jeśli" i "to". Takich właśnie zagadek jest pełno w internecie, więc wiele osób zna ich zasady i wie, że wszystkiego trzeba się domyślić samemu. Nie ma polecenia czy dodatkowych podpowiedzi.
Jeśli 1+4 = 5, 2+5=12, 3+6=21, to 8+11=? Jest kilka rozwiązań tej zagadki
W tym wypadku pierwsze równanie jest poprawne (to akurat nie jest normą w tego typu łamigłówkach). Dziwnie zaczyna się dziać w kolejnych linijkach, bo ani 2+5 nie równa się 12, ani tym bardziej 3+6 nie równa się 21. Jak więc znaleźć odpowiedź na równanie z ostatniego wiersza?
Musimy odkryć wzór, który będzie pasował do wszystkich równań. Co ciekawe, są trzy takie schematy. Przynajmniej, bo może być ich więcej. Jest też jedna "bonusowa" odpowiedź, o której napiszę na końcu. Zastanówcie się chwilę, a niżej znajdziecie rozwiązanie. Zobaczycie je też w tym filmiku:
Jedno rozwiązanie zakłada, że liczbę po prawej stronie równania obliczając sumę po lewej stronie i... dodając wynik z poprzedniej linki. Stąd 2+5 +5 (poprzedni wynik) = 12, a 3+6+12=21. Dlatego pierwsza odpowiedź to 40, bo tyle wynosi 8+11+21.
Drugie rozwiązanie jest inne i można je zapisać wzorem: a*(b+1), gdzie a i b to odpowiednio wypisane wcześniej składniki sumy po lewej stronie równania. W tym wypadku wynik to 96.
- 1*(4+1)=5
- 2*(5+1)=12
- 3*(6+1)=21
- 8*(11+1)=96
Trzeci sposób można sprowadzić do wzoru a+a*b. Też nam da wynik 96, więc można przypuszczać, że to właśnie najbardziej "prawilna" odpowiedź. Osoby, które nie umieją się bawić, podadzą jeszcze inne rozwiązanie. 8+11=19, bo jest to zgodne z regułami królowej nauk, a pozostałe równania, oprócz 1+4=5, są po prostu błędne.