Niebezpieczna pogoda w całej Polsce. Kierowcy powinni mieć się na baczności
Mgły mają wystąpić na przeważającym obszarze Polski w nocy z czwartku na piątek (24/25 października). Synoptycy IMGW wydadzą ostrzeżenia meteorologiczne przed dużymi mgłami.
W czwartek w godzinach rannych mgły występowały w większości kraju. Były na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, w województwie łódzkim, a także miejscami na Dolnym Śląsku, woj. świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim i częściowo podkarpackim.
Gęste mgły pojawią się w czasie najbliższej nocy i w piątek szczególnie w pierwszej części dnia – podaje serwis Fani Pogody. Najgorsze warunki pogodowe wystąpią w pasie dzielnic północnych, wschodnich, centralnych, południowych i miejscami na zachodzie. Będą to mgły radiacyjne, czyli typowe dla październikowych nocy. Już w czwartek wieczorem zaczną się tworzyć w wyżej wymienionych regionach.
Będzie to stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Co oczywiste, będzie to też stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Mgły pozostaną w Polsce także do końca tygodnia.
Prognozy zakładają, że formować się będą niskie chmury stratus oraz niskie mgły. Utrzymać się mają do godziny 10-12 w piątek. W wielu regionach ustąpią dopiero podczas drugiej połowy dnia. Do tej pory mogą wręcz powodować przekierowania samolotów na inne lotniska, a dla kierowców stanowić spore zagrożenie.
Fatalna prognoza pogody na zimę 2024/2025
Czytaj także: https://topnewsy.pl/8801,prognoza-pogody-na-zime-2024-2025-to-zmartwi-polakowPisaliśmy też w Top Newsach o prognozie długoterminowej. Wynika z niej, że zima 2024/2025 będzie fatalna z punktu widzenia zbyt wysokiej temperatury, by pokrywa śnieżna mogła się dłużej utrzymać, jeśli już śnieg w ogóle spadnie. Jak czytamy w serwisie dobrapogoda24.pl, najnowsze prognozy długoterminowe, zarówno amerykańskiego modelu CFSv2, jak i europejskiego modelu ECMWF są wręcz fatalne dla niskich temperatur.
Według prognozy amerykańskiej zima meteorologiczna obejmująca okres od grudnia do końca lutego przyniesie średnią temperaturę 1,5-2 stopnie Celsjusza powyżej normy wieloletniej. Niestety, to oznacza przewagę dni z dodatnią temperaturą.