Jest pierwsza prognoza na cały listopad. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg na nizinach
W listopadzie na nizinach powinien pojawić się pierwszy śnieg. Możliwe będą także okresy z całodobowym mrozem, wichurami czy tak zwanymi "zgniłymi wyżami" – czytamy na stronie Fani Pogody.
W listopadzie jesień termiczna ma umacniać się w stronę termicznego przedzimia, co nie powinno być niczym dziwnym. Zima termiczna może okresami pojawić się w drugiej połowie listopada. Przymrozki mają być częstsze niż w październiku. Będzie możliwy mróz i to dwucyfrowy. Będzie to szczególnie odczuwalne w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń podczas wyżowej pogody nocami.
Przez wiele dni z rzędu będzie występować nieprzyjemne zachmurzenie, mgły oraz zamglenia. Jakość powietrza także może być znacznie gorsza niż w październik, co wywołają niższe temperatury. Sprzyjać temu będzie słaby wiatr, więc zanieczyszczenie powietrza może być odczuwalne w wielu regionach. Chodzi szczególnie o aglomeracje miejskie i doliny, gdzie dojdzie do silnej koncentracji pyłów, co może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.
Prawdopodobne są jednak fale silnego wiatru, w formie jesiennych wichur. Mogą pojawić się też pojedyncze dni z burzami. Niektóre modele pogodowe znów pokazują temperaturę miesięczną powyżej normy klimatycznej w Polsce. Może to być więc miesiąc cieplejszy niż zwykle.
Dłuższe okresy chłodu są możliwe w drugiej połowie listopada. Ich skala nie powinna jednak być duża i raczej nie będą długotrwałe. Po 15 listopada mogą nastąpić pierwsze w tym roku opady śniegu w nizinach.
Jaka pogoda na Wszystkich Świętych?
Już niedługo wybierzemy się na groby bliskich. Jak pisaliśmy w Top Newsach, na te dni także przygotowano pogodę długoterminową. Jak podaje IMGW, możliwe, że na południu Polski będzie chłodniej niż zwykle. Z kolei na Pomorzu temperatury przekroczą średnią wieloletnią. I możliwe, że właśnie taka pogoda będzie na początku listopada.
Ochłodzenie ma przyjść właśnie około Wszystkich Świętych. Na przełomie października i listopada temperatury mają być zbliżone do typowych w tym czasie roku – prognozuje IMGW. Chłodniej ma być zwłaszcza na południu i południowym zachodzie Polski. Na Śląsku i Opolszczyźnie o jeden stopień niż zwykle, a na południu Ziemi Lubuskiej jeszcze nieco chłodniej. Z kolei na Pomorzu temperatura może być o ponad 1,5 stopnia wyższa od średniej wieloletniej. Na początku listopada nie można wykluczyć deszczów w niektórych miejscach. Nowy model ECMWF pokazuje, że więcej niż zwykle opadów będzie na Pomorzu i Kujawach oraz na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Małopolsce.