To wydarzy się już w weekend. Do Polski płynie arktyczne powietrze
Już w najbliższy weekend (12-13 października) po przejściu cyklonu i nastaniu krótkotrwałego wyżu do Polski napłynie arktyczne powietrze. Pojawi się mróz, szczególnie przy gruncie. Temperatura spadnie miejscami do -5 stopni Celsjusza. Ujemne temperatury pojawią się w kilku regionach Polski – podaje serwis dobrapogoda24.pl.
Zamieszanie w temperaturach pojawia się z powodu przechodzenia byłego cyklonu tropikalnego znad Atlantyku. Ocieplenie po jego wschodniej stronie pojawiało się przy zaciąganiu powietrza z południowego zachodu. Temperatura w Polsce sięgnęła 24 st. C. Sytuacja zmieni się pod koniec tygodnia, gdy cyklon zacznie skręcać odwrotnie do wskazówek zegara. Zaciągnie do Polski zimne powietrze arktyczne. Na chłód będzie wpływać 12-13 października pogodny wyż. Przy nocnych rozpogodzeniach i słabym wietrze pojawią się warunki do wypromieniowania ciepła z gruntu i osiadaniu przy podłożu cięższego i chłodniejszego powietrza.
Ochłodzenie będzie w Polsce znaczące. Widać to po anomalii temperatury o poranku, która po nocy w sobotę będzie co najmniej o 2-6 stopni niższa poniżej normy.
Główny spadek temperatury podczas tej fali chłodu czeka nas nad ranem 12 i 13 października. Tak wynika z modelu SWISS-MRF. Wtedy będzie największe prawdopodobieństwo temperatury przy gruncie -5/-1 st. C. Lokalnie mróz może wystąpić także na standardowej wysokości 2 metry. Ryzyko mrozu nad ranem w sobotę pojawi się w Polsce zwłaszcza na zachodzie, w centrum i szczególnie na południowym zachodzie oraz południu kraju,
Po nocnych rozpogodzeniach najniższe temperatury będą w kotlinach i dolinach, gdzie będą najlepsze warunki do osiadania chłodnego powietrza.
W niedzielę nad ranem obszar możliwego mrozu w Polsce będzie już mniejszy. Ograniczy się do dzielnic wschodnich i południowo-wschodnich. Stanie się tak dlatego, że wyż będzie słabnąć. Z zachodu będzie nasuwać się front z łagodniejszym powietrzem. W następnym tygodniu (14-20 października) do Polski napłynie łagodniejsze powietrze polarnomorskie. Ryzyko powszechnego mrozu ustąpi do następnego większego ochłodzenia.