Jak zachowywać się w czasie powodzi? Te rady mogą uratować komuś życie

Agnieszka Miastowska
16 września 2024, 11:57 • 1 minuta czytania
Polska zmaga się z powodziami. Na wielu zdjęciach i filmach widzimy budynki zalewane przez wodę czy zwierzęta porwane przez nurt. I niestety, niektóre miejscowości dopiero oczekują na najmocniejsze powodziowe uderzenie. Trzeba wiedzieć, jak postępować w czasie powodzi. Oto kilka zasad zgodnych z wytycznymi rządowego centrum bezpieczeństwa.
Jak ratować się przed powodzią? Rady mogą uratować życie Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak radzić sobie w czasie powodzi?

Powodzie są jednym z najbardziej niszczycielskich zjawisk naturalnych, które co roku dotykają setki tysięcy ludzi na całym świecie. Tym razem po raz kolejny w historii dotknęły Polskę. Za bezpieczeństwo obywateli odpowiedzialne są nie tylko służby, ale oni sami i każdy z nas musi wiedzieć, jak najlepiej zachować się w czasie powodziowego zagrożenia. Chrońmy siebie i swoje zwierzęta – niestety wiele historii z ostatnich dni informuje o psach zostawionych na pastwę powodzi przez samolubnych opiekunów, o czym pisaliśmy w TopNewsach.


Poniżej wyjaśniamy jak chronić siebie i swoich czworonożnych przyjaciół w czasie powodziowego zagrożenia.

Oto, jak się chronić w czasie powodzi zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie Gov.pl:

Jak ratować zwierzęta w czasie powodzi?

"Prosimy, uwolnijcie psy z łańcuchów i kojców i zabezpieczcie je w domach lub pomieszczeniach gospodarczych na wyższych kondygnacjach budynków! Śledźcie na bieżąco ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także prognozy i komunikaty postępowania" – należy zastosować się do tych rad udostępnionych przez OTOZ Animals z Warszawy.

"Rozważcie ewakuację zwierząt gospodarskich zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego (tego typu operacja jest zawsze trudniejsza i bardziej czasochłonna niż w przypadku ludzi, a sprzęt pozostający w dyspozycji straży pożarnej i wojska nie jest zawsze jest przystosowany do ewakuacji większych zwierząt)" – czytamy dalej.