Tak krótkich polskich nazwisk mogliście nie usłyszeć. Mają po dwie litery
Najkrótsze nazwiska w Polsce – będziecie w szoku
W Polsce zarejestrowanych jest około 750 tys. nazwisk. Najpopularniejsze z nich to nazwisko Nowak, następnie Kowalski. Kolejne nazwiska to:
- Wiśniewski (147,9 tys. osób)
- Wójcik (133,3 tys. osób)
- Kowalczyk (130,9 tys. osób)
- Kamiński (127 tys. osób)
- Lewandowski (125,6 tys. osób)
- Zieliński (122,7 tys. osób)
- Szymański (119,8 tys. osób)
- Woźniak (118,9 tys. osób)
W Polsce można znaleźć nazwiska, które wyróżniają się swoją minimalną długością - zaledwie dwoma literami. Te niezwykle krótkie określenia, choć rzadkie, są odnotowane w oficjalnych rejestrach, takich jak PESEL.
Przykładami najkrótszych nazwisk są m.in:
- Le,
- Oś,
- Ji,
- Fu,
- Ek,
- Ax
- Bc
- Oo
- Eo
- In
- Je
- Ka
- Oe
- Sa
Nie słyszeliście tego typu nazwisk? Nic dziwnego. Są one naprawdę rzadko spotykane. Dla kontrastu najdłuższe nazwisko brzmi: Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone.
Ma najdziwniejsze nazwisko w Polsce
Jak pisał Bartosz Godziński w TopNewsach, w Polsce żyje wiele osób o wręcz unikatowych nazwiskach, ale od lat nikt nie jest w stanie przebić pana Mariusza. Ponoć u lekarza i w urzędach ma przechlapane, ale policjanci czasem puszczają go bez mandatu. Trzeba przyznać, że naszych przodków też potrafiła ponieść fantazja. Część nazwisk brała się np. od uprawianych zawodów, ale nie wszystkie. Trudno bowiem wyjaśnić genezę nazwiska Cyps albo Zyps (tak, wszystkie trzy wyrazy je tworzą). Możemy się tylko domyślać, dlaczego akurat tak zapisał je urzędnik.
Ostatnio na facebookowym profilu Mistrzowie.org pojawiło się zdjęcie dowodu pana Mariusza Cypsa albo Zypsa. Internauci myśleli, że to fejk, ale to autentyk. W bazie PESEL jest 13 osób o takim nazwisku (8 mężczyzn i 5 kobiet), a jedna z nich nawet startowała w zeszłorocznego wyborach do Sejmu (bez sukcesu).