Polacy nadal dają się nabrać na kolory górskich tras. Największa zmyłka to "czarny szlak"
Kolory górskich szklaków – co oznaczają? Polacy dają się nabrać
Wielu turystów i miłośników górskich wędrówek błędnie interpretuje kolory tras jako wskaźniki ich poziomu trudności. Jest to powszechne nieporozumienie, które może prowadzić do nieodpowiedniego przygotowania i niepotrzebnych stresów podczas wyprawy.
W polskich górach, oznaczenia kolorów szlaków górskich mają za zadanie przede wszystkim ułatwienie orientacji na trasie, a nie informowanie o stopniu trudności. System ten został wprowadzony, aby pomóc turystom w nawigacji i łatwiejszym planowaniu podróży. Mówi o tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które jest odpowiedzialne za wytyczanie i znakowanie szlaków turystycznych.
Warto zapamiętać, że szlaki dzielimy na:
- piesze (nizinne i górskie),
- rowerowe (nizinne i górskie),
- kajakowe,
- jeździeckie (nizinne i górskie),
- oraz narciarskie (nizinne i górskie).
Jak informuje, PTTK, szlaki piesze znakowane są za pomocą trzech przylegających do siebie pasów, z których skrajne mają barwę białą, zaś środkowy malowany jest w kolorze żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim lub czarnym. Pytanie jednak brzmi, co te kolory oznaczają?
- Kolor czerwony: To główny szlak, który prowadzi przez najciekawsze i najważniejsze punkty w danym regionie. Czerwony szlak może prowadzić zarówno przez łatwe, jak i trudne odcinki.
Najbardziej znane czerwone szlaki, to m.in. Główny Szlak Beskidzki (najdłuższy szlak w polskich górach), Główny Szlak Sudecki oraz Szlak Orlich Gniazd.
- Kolor niebieski: Oznacza długie szlaki, które łączą ze sobą różne miejsca w regionie. Mogą one przebiegać przez różnorodne tereny, od łatwych spacerów po wymagające podejścia.
- Kolor zielony: To szlaki krótkie, które służą jako łączniki między innymi trasami lub prowadzą do interesujących miejsc. Również mogą mieć różny poziom trudności.
- Kolor żółty: Także krótkie szlaki, często skróty lub dojścia do ciekawych punktów, których trudność może się znacznie różnić.
- Kolor czarny: W polskim systemie szlaków czarny kolor nie jest wyznacznikiem trudności, ale raczej krótkich odcinków prowadzących do szczególnych miejsc.
Podczas planowania górskiej wędrówki, kluczowe jest zapoznanie się z dokładnym opisem trasy, profilami wysokości oraz ewentualnymi ostrzeżeniami o warunkach terenowych.
Mapy turystyczne oraz przewodniki oferują szczegółowe informacje, które pomogą ocenić, czy dana trasa jest odpowiednia dla naszych umiejętności i kondycji fizycznej.
Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie, właściwy sprzęt oraz zdrowy rozsądek są kluczowe podczas każdej górskiej wyprawy.
Kolor szlaku to tylko narzędzie nawigacyjne, a nie wskaźnik trudności. Szanujmy góry i zawsze planujmy swoje wyprawy z pełną świadomością ich specyfiki.