Będzie czy nie będzie 40 stopni w sierpniu? Padła jednoznaczna odpowiedź
Całkiem prawdopodobne, że w sierpniu Polacy doświadczą najwyższych temperatur w 2024 roku, jednak jeszcze bardziej prawdopodobne, że nie bedzie to 40 stopni – podaje serwis Fani Pogody. Takie prognozy miały okazać się wybrykiem amerykańskiego modelu GFS. Była to raczej ciekawostka.
Nie zmienia to faktu, że sierpień, tak jak i lipiec i wiele wcześniejszych miesięcy 2024 roku przyniesie średnią temperaturę wyższą od normy wieloletniej. Według niektórych modeli będzie wyższa średnio o 1-3 stopnie. Najcieplejszymi regionami Polski w tym miesiącu okaże się południe, częściowo centrum i wschód kraju.
Najchłodniej będzie w sierpniu na północy i na północnym zachodzie. Gminy nadmorskie będą tymi z najniższą przeciętną temperaturą. Najcieplej będzie na południu poza obszarami górskimi.
Temperatura w sierpniu ma najczęściej oscylować pomiędzy 25-30 stopni. Czasem będzie to nawet 31-36 kresek powyżej zera. Największe upały mają występować okresami przede wszystkim w pierwszej połowie sierpnia. Natomiast w drugiej połowie miesiąca nie zabraknie intensywnych burz i częstszych wymian mas powietrza, skutkując raptownymi zmianami temperatury – podają Fani Pogody. Średnia dobowa temperatura powinna oscylować pomiędzy 17 a 20 stopni. Na przeważającym obszarze Polski sierpień będzie suchy. Opadów będzie deszczu będzie więc mniej niż przeciętnie o tej porze roku. Okresami mogą zdarzyć się jednak intensywne burze.
Wcześniejsze prognozy także wskazywały, że upały nie będą aż tak ekstremalne. "Prognozy temperatury bezpośrednio dla Polski są jeszcze dość niestabilne, jeśli chodzi o przełom pierwszej i drugiej dekady miesiąca. Tak jak pewne jest, że fala upałów wtargnie również z południa, bardziej do centrum Europy, tak już nie do końca pewne jest jak głęboko na północ sięgnie napływ bardzo gorących, zwrotnikowych mas powietrza" – pisali Fani Pogody. Wciąż jednak niektóre prognozy wskazują, że ekstremalnie ciepłe powietrze dotrze również do Polski. Kolejne aktualizacje jednak odrzucają górne granice, takie jak pewne 40 stopni.