Ujawniono prognozę pogody do końca wakacji 2024. Synoptycy pozbawili nas złudzeń
Największą dodatnią anomalię temperatury w prognozie długoterminowej pogody widać w południowej i wschodniej oraz częściowo środkowej części Polski – czytamy w serwisie Fani Pogody. To właśnie w tych częściach naszego kraju liczba dni upalnych oraz nocy tropikalnych w sierpniu 2024 powinna być największa. Z kolei niższe temperatury mogą najczęściej występować na północy i północnym wschodzie Polski.
Prognoza pogody na sierpień 2024. Duża szansa na najgorętsze dni w roku
Prawdopodobne jest to, że przed nami w tym miesiącu najgorętsze dni w całym 2024 roku. Pierwsza duża fala upałów ma pojawić się z biegiem pierwszej dekady miesiąca. Niewykluczone jest również, że w sierpniu będziemy mieć do czynienia z długimi i nieustającymi falami upałów. Jak już informowaliśmy w Top Newsach, na stronie WXCharts.com według modelu GFS na przykład 12 sierpnia możemy doświadczyć nawet 40 stopni Celsjusza.
Krzysztof Drozdowski, pasjonat meterologii i pracownik Politechniki Warszawskiej, który przygotowuje prognozy dla "Gazety Wyborczej", wrzucił mapkę z przewidywanymi temperaturami, która była aż bordowa z gorąca.
"Na razie potraktujmy to z rezerwą jak wszystkie prognozy średnioterminowe, ale na 12 sierpnia model GFS (globalny system prognozowania pogody krótko i średnioterminowej - red.) przewiduje +40 st. C w Polsce" – napisał na Facebooku. Bartosz Godziński z Top Newsów aż nie wierzył i sprawdził. Rzeczywiście! Ma być nawet 40 stopni.
Najpierw upał przejściowo ma pojawić się na przełomie lipca i sierpnia w pasie południowym. Kulminacja takich zjawisk powinna nastąpić w dniach 6-10 sierpnia. Temperatura w tym czasie ma przekraczać miejscami 35-37 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że zbliżymy się nawet do 40 stopni. Taki scenariusz pogodowy jest możliwy w pierwszej połowie sierpnia, ale oczywiście, zgodnie z prawami prognoz długoterminowych, może to jeszcze ulec zmianom. Na razie wiele wskazuje na to, że przełom pierwszej i drugiej dekady sierpnia przyniesie kulminację upałów w czasie tegorocznego lata. Prawdopodobne będą intensywne burze, które wywołają szkody. Możliwe, że w takich przypadkach będą towarzyszyć im wichury oraz opady gradu. Oczywiście mogą zdarzyć się w sierpniu chłodniejsze okresy, ale raczej nie będzie ich wiele. Dominować będą fale upałów, wcale dotąd nie tak częste w polskich warunkach.