Tragedia w rodzinie Michała Zembali. Zamieścił poruszający wpis po śmierci syna
Profesor Michał Zembala to specjalista chirurgii serca i naczyń. Leczy chorych z ciężką niewydolnością serca. Wykonuje zabiegi transplantacji serca czy wszczepiania sztucznych komór serca. Mierzy się obecnie z wielką tragedią, jaką jest dla niego śmierć syna. Prof. Zembala ujawnił to 26 czerwca, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Jak się okazało, syn, Mateusz Zembala, przegrał walkę z uzależnieniem od narkotyków. Zmarł około miesiąca wcześniej, pod koniec maja.
Czytaj także: Prof. Zembala: "Nie wiem, czy stojący dziś w niebie ojciec jest z tego wszystkiego zadowolony" Profesor Zembala zamieścił wpis w portalu LinkedIn. "Pamiętam dni, gdy po skończonym zabiegu biegałem po ulicach Katowic, szukając go w melinach i zakątkach bram. Pamiętam dni, te nieliczne, gdy zjawił się w domu z tym samym uśmiechem, rozmawiając z 15 lat młodszą siostrą. Pamiętam dni, gdy wiozłem go na SOR z prośbą, by tam pozostał" – napisał.
W poruszającym poście Zembala wspominał o długich godzinach rozmów z synem. "Spędziłem godziny na rozmowie z nim, z ludźmi mu bliskimi. Przekonywałem, prosiłem, zawsze dawałem nadzieję" – pisał. Przypomnijmy, że dwa lata temu Michal Zembala stracił ojca, jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Marian Zembala od 1993 roku stał na czele Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wraz ze Zbigniewem Religą należał do zespołu, który przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 2001 roku prof. Zembala dokonał jako pierwszy w Polsce przeszczepu płuco-serca. Dokonał też skutecznego zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2011 roku został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia oraz krajowym konsultantem w dziedzinie kardiochirurgii. Czytaj także: Podano przyczynę zgonu prof. Mariana Zembali. Wiadomo, czy do śmierci przyczyniły się osoby trzecie Marian Zembala zmarł w 2021 roku. Jego śmierć była bardzo głośna. Biegli po przeprowadzeniu sekcję zwłok potwierdzili, że przyczyną śmierci było utonięcie. Ciało byłego ministra zdrowia odnaleziono bowiem w basenie. Wiele wskazywało wówczas, że przyczyną śmierci mogło być samobójstwo, a biegli wstępnie wykluczyli udział osób trzecich. Śmierć byłego ministra zdrowia wywołała poruszenie nie tylko w środowisku lekarskim, ale także na scenie politycznej. "Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" – przekazał ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski. "Nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca. Miałem zaszczyt czerpać z jego rad" – dodał premier Mateusz Morawiecki. *** Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00 – Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 – Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.