Ta zagadka jest starsza niż internet. Mnóstwo osób ją odpuszcza, bo jest naprawdę trudna

Bartosz Godziński
30 czerwca 2024, 07:56 • 1 minuta czytania
Zdecydowana większość zagadek, które krążą po sieci, to łamigłówki tworzone pod internautów. Nie tylko w celach rozrywkowych, ale żeby się kłócili w komentarzach o prawidłową odpowiedź, a post robił zasięgi. Ta jednak została wygrzebana z książki z 1953 roku. I już wtedy miała potencjał na stanie się viralem.
Ta zagadka jest starsza niż internet. Wiele osób poddaje się przy rozwiązywaniu Fot. TopNewsy
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W 1969 roku dokonano pierwszej transmisji przez sieć ARPANET - protoplastę znanego nam internetu. Nie było wtedy mediów społecznościowych, ale była już zagadka, która mogłaby wywołać burzę w komentarzach.


Zagadka sprzed ponad pół wieku nawet teraz stała się viralem. Czy umiecie ją rozwiązać?

Odkrył ją tiktoker z profilu szkolny_cwaniak. Znalazł ją w książce od dziadka z 1953 roku. Już samo polecenie zadania jest dość skomplikowanych. "Z podanych 9 cyfr wykreśl 6 w ten sposób, żeby suma pozostałych liczb była równa 20" – mówi autor filmiku, który, a jakże, stał się viralem z ponad 500 komentarzami.

Zanim podamy rozwiązanie, dobrze wczytajcie się w polecenie. Jest tam pewien drobny (i kontrowersyjny) szczegół, który ułatwi rozwiązanie.

Jaka jest prawidłowa odpowiedź? Znajdziemy ją w kilku komentarzach. "Skreślamy trzecią jedynkę, wszystkie 7 i dwie dziewiątki. Wtedy mamy 11 i 9, co daje nam 20" – napisał jeden z internautów.

Chodzi o to, że dwie jedynki utworzą "11". Było więc to podchwytliwe, ale problem jest też w tym w słownictwie. Znamy różnicę między liczbą a cyfrą. Teoretycznie 9 też liczbą (np. naturalną), ale w pierwszej części polecania jest właśnie mowa o cyfrach, co może nas wprowadzić w błąd.

Jak widać, autorzy zagadek chyba od zawsze lubili nas lekko denerwować. Bardzo często zdarza się, że rozwiązanie jednych satysfakcjonuje (jak wpadną na pomysł), a innych wkurza (bo trzymają się przyjętych zasad), ponieważ matematyka często jest "naginana" dla zabawy.