Ktoś, kto wymyślił tę zagadkę, chciał najwyraźniej popsuć ludziom humor. Jest tak stara jak internet, ale za każdym razem, gdy gdzieś się pojawi, wywołuje burzę o wynik i samą formę. Co jest z nią nie tak? Wiele rzeczy. Czy znamy prawidłową odpowiedź? Chyba tak...
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zagadka z jedynkami i zerem jest tak wiekowa, że na virowalych postach wygląda, jakby ją ktoś kilka razy kserował i przesłał faksem. Wciąż jednak ma moc wkurzania ludzi. Przede wszystkim dlatego, że jest rozsyłana bez prawidłowej odpowiedzi. Komuś się zapomniało i teraz trzeba się domyślać i wykłócać.
Viralowa zagadka z jedynkami i zerem podzieliła internautów. Do której grupy się zaliczysz?
Na grafice widzimy trzy rzędy: w dwóch pierwszych mamy taki sam ciąg jedynek z ze znakami dodawania, a w ostatnim lekkie przełamie schematu i znak równa się. Tak naprawdę nie znamy szczegółów oraz wytycznych, ale po prostu trzeba to jakoś rozwiązać bez kontekstu. Znacie odpowiedź?
Internauci podchodzą do tego zadania na różne sposoby. Jedni twierdzą, że prawidłowy wynik to 12. Dlaczego? Bo sumują wszystkie jedynki, a 1x0=0. Problem w tym, że nie ma żadnych znaków dodawania na końcu pierwszego i drugiego wiersza, więc odrzuciłbym takie naciągane obliczenia.
Stąd drudzy patrzą na to inaczej: uważają, że pomiędzy wierszami nie ma dodawania, ale to podzielona liczba 11. Tzn. mamy 1+1+1+1+11 i tak dalej (pokazane jest to na wideo poniżej). Idąc takim tokiem rozumowania odpowiedź to 30 i wielu internautów skłania się do tej opcji.
Jednak obie te propozycje nie podobają się właśnie najmniejszej części internautów, którzy twierdzą, że pierwsze dwa wiersze są dla zmyłki, bo są niepowiązane i liczy się tylko ostatni. Dlatego też według nich (ja też tak uważam) jedyny dobry wynik to 2.
"Jestem profesorem matematyki i informuję was, że nie można w ten sposób podzielić liczb składających się z dwóch lub więcej cyfr" – napisał jeden z internautów. "Zatem ten, kto wymyślił tę łamigłówkę, obraził matematykę i matematyków. Podobnie ze słowami jednosylabowymi. Na przykład 'nóż' nie może być wyświetlany jako 'n óż'. To po prostu głupie" – kontynuował.
Wielu internautów zgadza się z tym, że nie można w ten sposób dzielić liczb. "Ludzie w komentarzach przywróciliście mi wiarę w ludzkość lub przynajmniej w ludzką inteligencję" – napisał inny użytkownik. Jakie jest więc prawidłowa odpowiedź? Chyba każdy musi sobie na to pytanie odpowiedź sam.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.