Zero obliczeń i skomplikowanych równań, a jednak niewiele osób potrafi to rozwiązać. A czy wy wiecie, ile wynosi pierwiastek ze stu procent? Rozwiązanie byłoby zdecydowanie prostsze, gdybyśmy nie mieli podanych odpowiedzi do wyboru. Wiele osób podaje przez to zły wynik.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niektórzy alergicznie reagują na odpowiedzi wielokrotnego wyboru i procenty (choć też zależy na jakie). Zwłaszcza na te drugie, bo kojarzą się z ułamkami, a te potrafią sprawiać problemy nie tylko w szkole, ale i dorosłym życiu. W przypadku tej internetowej łamigłówki na pierwszy rzut oka ich nie ma, ale po chwili już wiemy, że od nich nie uciekniemy.
Pierwiastek ze stu procent? Odpowiedź może sprawić problemy
Zagadka bez podanych odpowiedzi byłaby banalna. Pierwiastek ze 100% to przecież 1. Jednak to byłoby zbyt proste, dlatego autor łamigłówki podał cztery gotowe, mniej oczywiste odpowiedzi. I tu zaczynają się schody i wiele osób nacina się na błędną odpowiedź.
W komentarzach pod postem mniej więcej połowa osób podała zły wynik. Prawidłowa odpowiedź to jednak "c" (a na zdjęciu głównym artykułu: "b"). Dlaczego? 100% można inaczej zapisać jako 100/100, a więc po prostu 1. Pierwiastek z 1 to też 1. Nie ma jednak takiej odpowiedzi wśród podanych.
Trzeba więc użyć typowej matematycznej "magii". Pierwiastek kwadratowy z danej liczby nieujemnej wynosi tyle, co wynik podniesiony do potęgi drugiej (np. pierwiastek z 64 to 8^2). Zatem 100% do kwadratu to (100/100)^2 lub 1^2, czyli 1. Tym sposobem po lewej i prawej stronie równania dostajemy ten sam wynik.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.