Czeka nas ekstremalne lato."Takie temperatury mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia"
Prognoza pogody. Lato 2024 może być ekstremalnie ciepłe
– Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Zdaniem rzecznika IMGW czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, gdzie temperatura przekroczy normę i pojawią się upały. Jak się wyraził w rozmowie z PAP, na zachodzie kraju mogą pojawić się upały do 36 stopni, a w kolejnych miesiącach termometry mogą pokazywać podobne wartości.
Fale upałów mają trwać dłużej niż cztery dni. – To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia – wyjaśnia Grzegorz Walijewski.
Według klimatologów mogą pojawiać się noce tropikalne. To takie noce, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Rzecznik IMGW zwraca uwagę, że to problem dla naszego organizmu, gdyż wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się.
Wraz ze wzrostem temperatur mogę pojawić się burze, silny wiatr oraz intensywne deszcze z gradem i trąby powietrzne. Walijewski podkreśla to, co wiadomo od wielu tygodni.
Prognoza pogody na lato 2024, od której meteorolodzy łapią się za głowę
– Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie, podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych – podsumowuje rzecznik IMGW.
Tegoroczne lato 2024 ma przynieść pogodę, jakiej jeszcze nie było. Tak wynika z prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Za nami aż 10 najcieplejszych miesięcy w dziejach pomiarów. Można więc na tej podstawie spodziewać się, że kolejne miesiące przyniosą jeszcze więcej rekordów wszech czasów. Mają to potwierdzać najnowsze modelowania komputerowego Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).
Jak czytamy, nigdy wcześniej w całej historii prognoz nie zdarzyło się, by większość obszaru Europy, w tym Polska, otrzymała rangę 1 i 2. Znaczy to, że średnia temperatura powietrza będzie najwyższą prognozowaną w kwietniu na całe lato w latach 2017-2024. Anomalia temperatury ma wynieść w Polsce od 0,5 do 1 stopnia powyżej normy z lat 1993-2016. Mało tego, ma być jeszcze cieplej niż przewiduje to ECMWF, gdyż 5 z 7 okresów letnich było cieplejszych, niż wskazywała na to kwietniowa prognoza – wskazywał serwis Twoja Pogoda. Wiele wskazuje więc na to, żę przed nami najgorętsze wakacje w dziejach pomiarów, które pobiją rekord z 2019 roku. Serwis przypomina, że w połowie kwietnia na południu Polski było 30 stopni, a prognoza ma szansę się sprawdzić. Co to oznacza? Możliwe, że będą nawet 40-stopniowe upały. Choć to czarny scenariusz. Bardziej prawdopodobny jest taki, że fale upałów będą częstsze i silniejsze niż zwykle.