Miejsce Polski w tym rankingu to szok. Tam nierówności majątkowe są największe

Agnieszka Miastowska
03 kwietnia 2024, 17:00 • 1 minuta czytania
Portal Euronews stworzył ranking krajów z największymi nierównościami pod kątem posiadanych dóbr. Okazało się, że największe nierówności majątkowe w Europie występują w kraju mocno rozwiniętym i bardzo bogatym. Mowa tutaj o Szwecji. Wiele osób jest zaskoczonym tym, gdzie znalazła się Polska.
Ranking – nierówności majątkowe w Europie. Miejsce Polski to szok Fot. Piotr Molecki/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ranking nierówności majątkowych w Europie

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że to akurat Szwecji przypadło niechlubne pierwsze miejsce w rankingu nierówności majątkowych w Europie. Zazwyczaj kraj ten przoduje w rankingach dotyczących dobrobytu. Ekspertka dr Lisy Pelling wyjaśniła to zjawisko, wskazując, że wynika ono z obowiązującego tam systemu podatkowego.


– W ciągu ostatnich dziesięcioleci znieśliśmy szereg podatków od majątku. W Szwecji nie ma obecnie podatku od majątku, nie ma też podatku od spadków, darowizn i nieruchomości. Mamy też bardzo niskie podatki od firm. Oznacza to, że bogaci ludzie mają wiele możliwości, by wzbogacać się jeszcze bardziej – mówiła.

Zgodnie z raportem Global Wealth Report 2023, w którym pojawiło się 36 państw, majątek zdefiniowano jako wartość posiadanych przez gospodarstwa domowe aktywów finansowych oraz realnych, głównie mieszkań, pomniejszoną o ich zadłużenie.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/70,polski-salceson-najgorsza-potrawa-z-miesa-na-swiecie

Za pomocą współczynnika Giniego zmierzono dysproporcje w zakresie bogactwa. Zgodnie z nim im wyższa jego wartość, tym większa nierówność majątkowa, przy czym zero oznacza całkowitą równość. W Szwecji współczynnik Giniego wynosił 87,4. Oprócz tego tylko 10 proc. najbogatszych Szwedów posiadało aż 74,4 proc. całkowitego majątku narodowego.

Co dalej? Na drugim miejscu państw z największymi nierównościami we wspomnianym raporcie znalazła się Łotwa (80,4) i Turcja (80,2). Na kolejnych pozycjach czołowej dziesiątki są: Irlandia (79,9), Holandia (78,8), Czechy (78,5), Cypr (78,4), Szwajcaria (77,2), Niemcy (77,2) i Norwegia (76,9).

Polska znalazła się na miejscu 25. na 36 uwzględnionych w rankingu państw ze współczynnikiem 68,4. Wielu komentujących jest w szoku, że nasz kraj osiągnął dalekie miejsce w rankingu, a więc nierówności majątkowe nie są u nas duże.

Najmniejsze nierówności majątkowe występują zaś na Słowacji – współczynnik 50,8, w Belgii (59,6) oraz na Malcie (60,9).

Oto pełna lista:

Polska w rankingu najlepszych krajów

Jak już pisaliśmy w TopNewsach, Polska znalazła się także w rankingu 20 najlepszych krajów do życia. Brał on pod uwagę pod uwagę różne kluczowe czynniki takie jak m.in. bezpieczeństwo obywateli, system opieki medycznej, stosunek kosztów życia do średniej pensji.

Nasz kraj, mimo że w topowej 20 znalazł się na miejscu numer 15, to i tak wypadł o niebo lepiej od swoich sąsiadów. Czech, Słowacji i Litwy próżno szukać w zestawieniu, bo kraje te w ogóle się tam nie pojawiły.

Nie będzie pewnie zaskoczeniem fakt, że zestawienie otwiera kraj skandynawski. Pierwsza jest Szwecja, którą doceniono za szeroki wybór ofert pracy, system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej.