Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów z platformy do nauki języków Preply wynika, że Chorwacja w zestawieniu najlepszych krajów do życia znajduje się niżej niż Polska, bo dopiero na miejscu 19.
Nasz kraj, mimo że w topowej 20 znalazł się na miejscu numer 15, to i tak wypadł o niebo lepiej od swoich sąsiadów. Czech, Słowacji i Litwy próżno szukać w zestawieniu, bo kraje te w ogóle się tam nie pojawiły.
Nie będzie pewnie zaskoczeniem fakt, że zestawienie otwiera kraj skandynawski. Pierwsza jest Szwecja, którą doceniono za szeroki wybór ofert pracy, system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej.
Czytaj także: Sensacyjne dane o wynagrodzeniach Polaków. Takiego skoku nie było od 16 lat
Na drugim miejscu uplasowała się Kanada, której obywatele wskazują na wysoki poziom bezpieczeństwa w swoim kraju, świetny poziom edukacji i przyjazny system opieki zdrowotnej.
Trzecia w rankingu jest Dania, która swoim obywatelom proponuje wysokie zarobki i dobry poziom życia.
Polska zajęła 15 miejsce, ale sam fakt, że znalazła się w rankingu, powinien być dla nas powodem do dumy – śledząc miejsce Polski w poszczególnych rankingach, związanych z komfortem obywateli można wysnuć wniosek, że oceniamy nasz kraj coraz lepiej.
Przejdźmy jednak do rankingu TOP 20 najlepszych państw do życia w 2024 roku:
Polska jest piątym najbezpieczniejszym krajem w Europie, a trzecim w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanych przez Eurostat danych.
Co więcej, sytuacja z roku na rok się poprawia, przeciwnie niż innych krajach. W ostatnich pięciu latach sytuacja znacząco pogorszyła się sytuacja bezpieczeństwa w Szwecji.
Co ciekawe, coraz mniej Polaków chce z Polski wyjeżdżać. Z najnowszego raportu Gi Group "Migracje zarobkowe Polaków 2023" jasno wynika, że jedynie 17 proc.
Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa wyjazd za granicę do pracy. W tym celu Polacy najczęściej wybierają Niemcy, Holandię, a także Wielką Brytanię.
Dla porównania we wrześniu 2021 r. chęć przeprowadzki za granicę wyrażało aż 81 proc. ankietowanych! W ubiegłym roku 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie nie zamierza opuszczać kraju.
Co skłoniło nas do zmiany zdania? Ta zmiana jest związana m.in. z wojną w Ukrainie i niestabilnością gospodarczą, którą spowodował ten konflikt zbrojny.