Ranking 20 najlepszych państw do życia brał pod uwagę różne kluczowe czynniki takie jak m.in. bezpieczeństwo obywateli, system opieki medycznej, stosunek kosztów życia do średniej pensji. Na podstawie tej analizy wybrano topową 20. Nie dość, że Polska wyprzedziła urlopowy raj Polaków, czyli Chorwację, to zdeklasowaliśmy naszych sąsiadów. Słowacji i Czech w rankingu brak! A gdzie jest Polska?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ranking 20 najlepszych krajów – jest Polska, ale nie ma Czech i Słowacji
Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów z platformy do nauki języków Preply wynika, że Chorwacja w zestawieniu najlepszych krajów do życia znajduje się niżej niż Polska, bo dopiero na miejscu 19.
Nasz kraj, mimo że w topowej 20 znalazł się na miejscu numer 15, to i tak wypadł o niebo lepiej od swoich sąsiadów. Czech, Słowacji i Litwy próżno szukać w zestawieniu, bo kraje te w ogóle się tam nie pojawiły.
Nie będzie pewnie zaskoczeniem fakt, że zestawienie otwiera kraj skandynawski. Pierwsza jest Szwecja, którą doceniono za szeroki wybór ofert pracy, system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej.
Na drugim miejscu uplasowała się Kanada, której obywatele wskazują na wysoki poziom bezpieczeństwa w swoim kraju, świetny poziom edukacji i przyjazny system opieki zdrowotnej.
Trzecia w rankingu jest Dania, która swoim obywatelom proponuje wysokie zarobki i dobry poziom życia.
Polska zajęła 15 miejsce, ale sam fakt, że znalazła się w rankingu, powinien być dla nas powodem do dumy – śledząc miejsce Polski w poszczególnych rankingach, związanych z komfortem obywateli można wysnuć wniosek, że oceniamy nasz kraj coraz lepiej.
Przejdźmy jednak do rankingu TOP 20 najlepszych państw do życia w 2024 roku:
Szwecja
Kanada
Dania
Holandia
Australia
Niemcy
Nowa Zelandia
Belgia
Wielka Brytania
Japonia
Hiszpania
Portugalia
Włochy
Singapur
Polska
Korea Południowa
Malezja
Turcja
Chorwacja
Tajlandia
Polacy chcą zostać w Polsce
Polska jest piątym najbezpieczniejszym krajem w Europie, a trzecim w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanych przez Eurostat danych.
Co więcej, sytuacja z roku na rok się poprawia, przeciwnie niż innych krajach. W ostatnich pięciu latach sytuacja znacząco pogorszyła się sytuacja bezpieczeństwa w Szwecji.
Co ciekawe, coraz mniej Polaków chce z Polski wyjeżdżać. Z najnowszego raportu Gi Group "Migracje zarobkowe Polaków 2023" jasno wynika, że jedynie 17 proc.
Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa wyjazd za granicę do pracy. W tym celu Polacy najczęściej wybierają Niemcy, Holandię, a także Wielką Brytanię.
Dla porównania we wrześniu 2021 r. chęć przeprowadzki za granicę wyrażało aż 81 proc. ankietowanych! W ubiegłym roku 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie nie zamierza opuszczać kraju.
Co skłoniło nas do zmiany zdania? Ta zmiana jest związana m.in. z wojną w Ukrainie i niestabilnością gospodarczą, którą spowodował ten konflikt zbrojny.