Czy Putin może użyć broni atomowej? "Jest osaczony jak szczur". Ekspert wskazuje zagrożony kraj
Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę głowiono się nad tym, czy Władimir Putin jest w stanie użyć broni atomowej? Jedni twierdzili, że ryzyko jest raczej niskie, a drudzy oceniali to zupełnie przeciwnie.
Nawet w zeszłym roku prezydent USA Joe Biden mówił, że groźba "jest realna", a były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, nie wykluczał "uderzenia taktyczną bronią nuklearną na największe centrum logistyczne w Rzeszowie". Czy Polska rzeczywiście miałaby pójść na pierwszy ogień?
Brytyjski ekspert uważa, że to Wielka Brytania może być celem ataku nuklearnego. Co z Polską?
W rozmowie z brytyjskim "Mirror", prof. Matt Qvortrup, stwierdził, że Putin jest obecnie jak "osaczony szczur", a kiedy jesteś przyparty do muru, "robisz nieracjonalne rzeczy". Stąd ryzyko takiego ataku jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Uważa, że na celowniku rosyjskiego przywódcy, jako jedna z pierwszych, znalazłaby się Wielka Brytania.
– Obawiam się, że sytuacja nie jest tak różowa, jak byśmy chcieli, a zwłaszcza nie tutaj, ponieważ bylibyśmy celem. Pamiętam czasy, kiedy w latach 80. budziłeś się zlany zimnym potem, bo myślałeś, że Rosjanie zbombardują nas bombą atomową. Myślę, że jesteśmy równie niebezpiecznej sytuacji, jak wtedy, zwłaszcza w Europie – przyznał profesor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Coventry.
Nie twierdzę, że Putin to zrobi, ale istnieje niebezpieczeństwo, że może to zrobić i osobiście uważam, że to niebezpieczeństwo jest większe niż kiedykolwiek wcześniej (...) Oni [Rosja] nie zamierzają zbombardować Polaków, kogoś, kto jest blisko, bo wiatr dmuchnie im w twarz radioaktywnym pyłem. Bylibyśmy jednym z pierwszych celów.
Rozmowa z brytyjskim naukowcem odbyła się kilka dni po kolejnej wpadce tamtejszej obrony narodowej. "Test przeznaczonego do przenoszenia głowic nuklearnych brytyjskiego pocisku balistycznego Trident II zakończył się niepowodzeniem, po raz drugi z rzędu" – informowało TVN24. Pocisk został wystrzelony z okrętu podwodnego, ale chwilę później "chlupnął" do oceanu.
Prof. Qvortrup stwierdził, że ta porażka jest "wyjęta z kontekstu" i jego zdaniem nie powinniśmy oceniać Tridenta jako broni z sitcomu "Armia tatuśka". Jednak stwierdził, że brytyjskie środki odstraszania nuklearnego nie byłyby w stanie odeprzeć Kremla.