Wtedy spadnie pierwszy śnieg w Polsce. Synoptycy wskazali datę
redakcja Topnewsy
21 października 2024, 11:50·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 21 października 2024, 11:50
Ostatnio możemy cieszyć się złotą, polską jesienią. Wielu z nas jednak zadaje sobie pytanie, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Jak wynika z prognozy długoterminowej, to wcale nie jest odległa przyszłość. Biało zrobi się szybciej, niż myślimy. Niebawem także w Polsce ma pokazać się dwucyfrowy mróz.
Reklama.
Reklama.
Co jednak wydarzy się najpierw w pogodzie? W najbliższych kilkudziesięciu godzinach Polacy zmierzą się z przymrozkami. Pod koniec tygodnia jednak na zachodzie kraju wyraźnie się ociepli. Termometry w zachodnich województwach, na przykład w Lubuskiem, mogą pokazać nawet 19-20 stopni Celsjusza.
Kiedy w Polsce spadnie śnieg? Padła data
Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że prognozy długoterminowe pogody bywają zmienne, ale eksperci są zgodni. W listopadzie zima termiczna powinna pojawić się w Polsce. Warto przyszykować ciepłe kurtki, czapki i szaliki.
O tym, kiedy w Polsce pojawi się śnieg, "Super Express" rozmawiał z Arkadiuszem Wójtowiczem, współautorem strony Fani Pogody. Podobne przewidywania padły też między innymi wcześniej w IMGW.
– Niewykluczone, że po 15 listopada 2024 r. przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią pierwsze większe nadchodzącej jesieni na nizinach opady śniegu. Możliwy jest mróz. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń – wskazuje rozmówca dziennika.
Prognoza pogody długoterminowa IMGW
W eksperymentalnej prognozie pogody IMGW na listopad i grudzień widać, że synoptycy spodziewają się ciepłej i wilgotnej końcówki roku. Jak już informowaliśmy w Top Newsach, może to oznaczać deszcz lub śnieg z deszczem.
Niestety, nie będzie dobrego klimatu na opady śniegu, choć nie można wykluczyć, że ten będzie się pojawiał. Ale niestety małe są szanse na to, że utrzyma się dłużej, zważywszy na stosunkowo wysoką temperaturę.
Jak wskazuje Arkadiusz Wójtowicz z serwisu fanipogody.pl, który regularnie analizuje specjalistyczne modele meteorologiczne, druga część listopada ma być o wiele chłodniejsza od pierwszej.
– Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą być częstsze niż w październiku. Możliwy jest mróz i to dwucyfrowy – wskazuje Wójtowicz.