Porażające dane o emeryturach. Tyle dostanie mężczyzna, który raz w życiu wpłacił na ZUS
redakcja Topnewsy
28 grudnia 2023, 17:08·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 grudnia 2023, 17:08
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokazał statystyki dotyczące wysokości emerytur wypłacanych na Podkarpaciu. Wrażenie mogą robić zarówno świadczenia rekordowo wysokie, ale i te z drugiego bieguna.
Reklama.
Reklama.
Jak podał ZUS, na Podkarpaciu do pobierania emerytury upoważnionych jest 448 tysięcy osób. Oznacza to, że świadczenie emerytalne pobiera co piąty mieszkaniec tego południowo-wschodniego regionu Polski.
Ogromną większość emerytur wypłaca oddział ZUS w Rzeszowie, który pokazał statystyki dotyczące wypłat. Aż trudno uwierzyć, jaką emeryturę dostała osoba, która raz wpłaciła składkę na Zakład. Chodzi o jeden miesiąc odkładanych składek. To zaledwie... 8 groszy.
Jak przekazał Wojciech Dyląg, rzecznik oddziału ZUS, średnia emerytura wypłacana przez rzeszowski oddział to 3048,96 złotych.
Warto też wiedzieć, jak przedstawiają się najwyższe świadczenia wypłacane przez oddział ZUS w stolicy Podkarpacia. Najwyższa emerytura, którą wypłaca ZUS w Rzeszowie, wynosi dokładnie 21,5 tysiąca złotych. Taką kwotę dostaje co miesiąc mężczyzna, który pracował 51 lat.
Z kolei emerytka z rekordowym stażem pracy (58 lat) dostaje 19,5 tysiąca złotych. Czternastki pobiera 425 tysięcy emerytów i rencistów. Łącznie ZUS w Rzeszowie przeznacza na ten cel prawie... miliard złotych (dokładnie 998 mln). W całej Polsce idzie na ten cel około 17,5 mld złotych.
Ostatnie decyzje PiS: drastycznie podwyższono składki na ZUS
Po najnowszym ogłoszeniu wydanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, na którego czele stało jeszcze niedawno PiS, 2 miliony osób prowadzących własną działalność gospodarczą muszą się przygotować na znaczące podwyżki. Jest to jedna z ostatnich decyzji odchodzącej władzy.
Czytaj także: Kolejny bat na przedsiębiorców. Zapłacą więcej do ZUS za pracowników [TABELA]
"W ciągu roku na ubezpieczenie społeczne osoby pracujące na własny rachunek zapłacą prawie 20 tys. zł" – wyliczył ostatnio "Fakt".
Przysłowiową "kropką nad i" jest fakt, że wspomniana analiza nie obejmuje jeszcze wzrostu składki zdrowotnej – pisał w Top Newsach Kamil Frątczak.
W związku z tym przedsiębiorcy wydadzą jeszcze więcej pieniędzy, gdyż jej wysokość jest powiązana z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które również przewiduje się, że wzrośnie w nadchodzącym roku. Według informacji podanych przez wspomniany tabloid minimalna składka zdrowotna może skoczyć z obecnych 314 zł 10 gr nawet do 381 zł 78 gr miesięcznie.