x+2=x–2 to na pierwszy rzut oka proste równanie, ale odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Przez to mnóstwo osób rozwiązuje to źle. Dzieje się tak chyba dlatego, że uczą się matematyki... z TikToka. Jaki jest więc prawidłowy wynik?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Trudno powiedzieć, czy ta zagadka jest podchwytliwa z założenia, czy jej autor/ka wagarował/a na matematyce. Wiadomo jedno: wiele osób się daje na to złapać. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że jeśli wiedzę czerpiemy z mediów społecznościowych, to możemy sobie utrwalić błędne rozumowanie.
Owszem, w mediach społecznościowych jest sporo takich viralowych zagadek, który rozwijają wyobraźnię, ćwiczą umysł i pozwalają przypomnieć nam to, czego uczyliśmy się w szkole. Czasem jednak zdarzają takie... aberracje.
TikTok to nie zawsze najlepsze źródło wiedzy o matematyce. Jakie jest prawidłowe rozwiązanie tego równania?
"TikTok to kopalnia złej matematyki" – czytamy w poście na Reddicie. Na screenie widzimy komentarz z "rozwiązaniem" tego równania. Osoba, która to napisała, jeszcze dodała, że to było "prosteeee". Jeśli ktoś będzie się na niej wzorował (a dostała parę lajków), to za daleko nie zajdzie, przynajmniej jeśli chodzi o zawody, w których trzeba dobrze liczyć.
Możliwe, że ktoś trollował i musiał się naprawdę postarać, by to wyglądało tak dobrze, że aż źle. Trudno wydedukować tutaj ten proces myślowy, ale już pierwsze przekształcenie jest tak nieprawidłowe, że aż się robi słabo.
Nie wiem, dlaczego ktoś pomnożył te nawiasy przez siebie, bo jeśli już, to powinniśmy dzielić obie strony przez np. x–2 (jest to pokazane na filmiku niżej), ale już na starcie wykonał to źle i... niepotrzebnie utrudniał sobie życie.
Rozwiązywać to powinniśmy w inny sposób. Można m.in. przerzucić iksa i cyfrę 2 na jedną stronę (trzeba też pamiętać o zamianie znaków, czyli plusy na minusy i odwrotnie). Wtedy otrzymamy coś takiego:
x–x=–2–2
Sprawa niestety komplikuje się w kolejnym kroku:
0=–4
To oczywiście fałsz i raczej nie trzeba tego tłumaczyć. Ta zagadka nie ma rozwiązania. Nie ma takiej liczby, która by spełniła równanie napisane błędnie już na samym początku. I to jest właśnie prawidłowa odpowiedź.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.