Powstaje największy park rozrywki w Polsce. Energylandia może się schować!

redakcja Topnewsy

29 sierpnia 2024, 10:37 · 3 minuty czytania
Parki rozrywki w Polsce są coraz popularniejsze. Nasi rodacy od lat tłumnie odwiedzają Energylandię. Okazuje się, że już niedługo będziemy mogli korzystać z nowej atrakcji, w zupełnie innym miejscu, bo w województwie warmińsko-mazurskim. Powstający tam park rozrywki ma być największy w Polsce. Co będzie tam można znaleźć?


Powstaje największy park rozrywki w Polsce. Energylandia może się schować!

redakcja Topnewsy
29 sierpnia 2024, 10:37 • 1 minuta czytania
Parki rozrywki w Polsce są coraz popularniejsze. Nasi rodacy od lat tłumnie odwiedzają Energylandię. Okazuje się, że już niedługo będziemy mogli korzystać z nowej atrakcji, w zupełnie innym miejscu, bo w województwie warmińsko-mazurskim. Powstający tam park rozrywki ma być największy w Polsce. Co będzie tam można znaleźć?
Energylandia w Zatorze, największy dotąd park rozrywki w Polsce. Ma go przebić ten powstający w Łutynówku w województwie warmińsko-mazurskim. Fot. Albin Marciniak / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nowy lunapark powstaje w Łutynówku pod Olsztynkiem (województwo warmińsko-mazurskie). Zgodnie z zapowiedziami ma to być największy park rozrywki w Polsce. Starostwo Powiatowe w Olsztynie właśnie wydało oficjalne pozwolenie na budowę pierwszej atrakcji. To rollercoaster, czyli kolejka górska typowa dla dużych parków rozrywki. Budowa kolejki ma być wstępną fazą projektu. Na razie więc zostanie wygospodarowane tylko pięć hektarów z 300 przeznaczonych na lunapark. Dla porównania – Energylandia, największy jak dotąd park rozrywki w Polsce, zajmuje około 70 hektarów. Tor, według serwisu olsztyn.eska.pl, ma liczyć około 600 metrów. Na trasie będą ostre zakręty, gwałtowne spadki i wzniesienia nawet do 23 metrów. Przejazd kolejką będzie trwać około 5 minut. Atrakcja ma być czynna od maja do października.


Park rozrywki w Łutynówku. Jakie atrakcje czekają na turystów?

– Czekamy na informacje od inwestora dotyczące fizycznego rozpoczęcia prac i mam nadzieję, że wspólnie wbijemy pierwszą łopatę. No i na pierwszy przejazd 'naszym' rollercoasterem, który mam nadzieję, odbędzie się już wiosną przyszłego roku – przekazał starosta Andrzej Abako, cytowany przez olsztyn.eska.pl.

Budowa parku rozrywki w Łutynówku będzie trwać etapami. Poza rollercoasterem turyści będą mogli skorzystać z karuzeli dla dzieci, minicoasterów, stref familijnych ze spływami wodnymi czy kolejki widokowej.

Następnym etapem budowy będzie strefa Water Parku. Znajdą się w niej baseny kąpielowe, zjeżdżalnie i plaże z leżakami. Wokół parku ma powstać "infrastruktura towarzysząca i techniczna". Chodzi o hotele, obiekty handlowo-usługowe i parkingi.

Okoliczne tereny, nieobjęte zabudową parku rozrywki, mają pozostać biologicznie czynne. Chodzi o lasy, zadrzewienia, tereny zieleni naturalnej i grunty rolne. Firma, która realizuje projekt, Village Sp. z o.o. ze Rzgowa, zgłosiła już w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego formalne rozpoczęcie prac.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/7328,kamienica-w-sudetach-na-dolnym-slasku-powstanie-najdluzszy-wiszacy-most

Energylandia – największy park rozrywki w Polsce

Do tej pory zdecydowanie największym parkiem rozrywki w Polsce jest Energylandia. Zlokalizowana w Zatorze, niewielkim miasteczku w województwie małopolskim, około 50 km na zachód od Krakowa, stała się ikoną polskiej branży rozrywkowej. Od momentu otwarcia w 2014 roku przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Jednak za spektakularnymi atrakcjami kryją się również kontrowersje, które wzbudzają mieszane uczucia wśród opinii publicznej.

Park zajmuje obszar ponad 70 hektarów, a jego twórcy stale pracują nad rozbudową, dodając nowe atrakcje i poszerzając ofertę. Co roku park inwestuje miliony złotych w nowe projekty.

Energylandia ma ponad 120 atrakcji, z czego wiele to unikalne na skalę europejską urządzenia. Park jest podzielony na kilka stref tematycznych, w tym:

  • Bajkolandia: strefa dedykowana najmłodszym, gdzie można znaleźć karuzele, mini roller-coastery oraz interaktywne place zabaw.
  • Strefa Familijna: tutaj atrakcje skierowane są do całych rodzin. Znajdziemy tu łagodniejsze roller-coastery, zjeżdżalnie wodne oraz teatry interaktywne.
  • Strefa Ekstremalna: prawdziwa gratka dla miłośników adrenaliny. Najbardziej znane atrakcje to Hyperion – najwyższy i najszybszy roller-coaster w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Zadra – drewniana kolejka górska, która zdobyła międzynarodowe uznanie.
  • Strefa Wodna: kompleks basenów, zjeżdżalni i atrakcji wodnych, idealny na gorące dni. Wśród nich można wymienić największą zjeżdżalnię wodną w Polsce oraz liczne baseny o różnej głębokości.

Park regularnie wprowadza nowinki technologiczne, takie jak symulatory 5D, zaawansowane technologicznie teatry interaktywne czy spektakularne pokazy świetlne i laserowe. Każdego roku organizowane są także różnorodne wydarzenia tematyczne, w tym festiwale muzyczne, które dodatkowo uatrakcyjniają pobyt.

Mimo ogromnej popularności Energylandia nie jest wolna od kontrowersji. Jednym z głównych tematów dyskusji jest kwestia lokalizacji parku w bliskiej odległości od obszarów chronionych, co budzi obawy ekologów. W przeszłości pojawiały się również zarzuty dotyczące negatywnego wpływu na lokalną społeczność, w tym na zwiększony ruch samochodowy i hałas, co jest uciążliwe dla mieszkańców Zatora.

Kolejną kontrowersją były kwestie związane z warunkami pracy. W 2019 roku media informowały o skargach pracowników na niskie płace i trudne warunki zatrudnienia, co wywołało falę krytyki i zmusiło zarząd parku do podjęcia działań naprawczych.

Energylandia przyciąga setki tysięcy turystów rocznie, co przekłada się na wzrost przychodów z turystyki oraz rozwój infrastruktury w regionie. Dodatkowo, park stał się ważnym pracodawcą w regionie, zatrudniającym setki osób, szczególnie w sezonie letnim.