Urlop menstruacyjny – jak działa w Polsce? Urlop menopauzalny
Urlop menstruacyjny – jak działa w Polsce? Urlop menopauzalny Fot. 123 rf/zdjęcie seryjne
REKLAMA

Urlop menstruacyjny i "urlop menopauzalny"?

Urlopy menstruacyjne w wielu krajach są faktem – pierwsza w Europie taki urlop wprowadziła Hiszpania. W Polsce systemowo urlop menstruacyjny nie został wprowadzony, ale są firmy prywatne, które na takie rozwiązanie się zdecydowały. Nie ma jednak żadnych regulacji prawnych normujących, jak takowy ma wyglądać. To jedynie dobra wola pracodawcy.

W Polsce na takie nowatorskie rozwiązanie zdecydowała się m.in. firma doradczo-szkoleniowa Suasio i agencja marketingowa digitalk. Są także firmy z branży IT, które takie rozwiązanie akceptują, a to postanowiła skomentować na LinkedInie Katarzyna Skórzyńska – lekarka specjalistka w dziedzinie ginekologii i endokrynologii.

logo

Gdy pewna firmą z branży IT ogłosiła w zeszłym roku wprowadzenie urlopów menstruacyjnych śmiałam pod postem dodać komentarz „czas na urlopy menopauzalne” I się zaczęło! – napisała kobieta w poście.

Jej post nie spotkał się ze zrozumieniem. Same urlopy menstruacyjne w wielu kręgach są jeszcze mocno krytykowane, jakby ludzie nie byli gotowi na zmianę, która dla kobiet może być po prostu szansą na odpoczynek w dniu, w którym dokuczają im najgorsze chorobowe objawy.

Tym samym "urlop menopauzalny" zaproponowany przez Katarzynę Skórzyńską został jeszcze mocniej skrytykowany. Kobietę zaatakowały również kobiety, a ta postanowiła wyjaśnić, dlaczego urlop na czas menopauzy również powinien być normalnością.

Być może nie macie pojęcia, z czym mierzą się kobiety w okresie transformacji menopauzalnej i jak wahania hormonów wpływają na samopoczucie i naszą pracę. Uwierzcie moi drodzy, każdy z Was spotka na swojej drodze menopauzę! Uwierzcie moje drogie, Wy też będziecie miały menopauzę! Nie dziękujcie, wprowadzajcie! – napisała.

Wiele osób w komentarzach zauważa, że boimy się zestarzeć, dlatego nie chcemy konfrontować się z tak naturalnym tematem. Nie mówiąc o rynku pracy, dla którego aktualnie sam temat urlopu menstruacyjnego bywa czarną magią.

Tymczasem objawy menopauzy mogą obejmować:

  • Zmiany cyklu menstruacyjnego (cykle są dłuższe lub krótsze, krwawienia bardziej lub mniej obfite, mogą też być bardziej bolesne),
  • Uderzenia gorąca,,
  • Zmęczenie i osłabienie
  • Problemy z koncentracją i pamięcią,
  • Osłabienie libido, czyli brak ochoty na współżycie,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Zaburzenia snu (bezsenność, budzenie się w nocy, trudności z zasypianiem),
  • Pogorszenie kondycji skóry i włosów,
  • Wahania nastroju, drażliwość,
  • Spowolniony metabolizm.
  • A to dopiero początek niedogodności, z którymi kobiety muszą się mierzyć.

    Aktualnie nie ma jednak żadnych planów na wprowadzenie urlopu menopauzalnego. A jak wygląda urlop menstruacyjny w firmach, które były gotowe na takie rozwiązanie?

    Artur G. Jabłoński założyciel i CEO firmy doradczo-szkoleniowej Suasio i agencji marketingowej digitalk we wpisie na LinkedIn przyznał, że gdy pojawiła się idea wprowadzenia urlopu menstruacyjnego, początkowo był temu przeciwny. Gdy jego świadomość w tym temacie wzrosła, zmienił zdanie.

    Teraz jego pracownice mogą raz w miesiącu wziąć urlop w pełni płatnego urlopu, który nie wlicza się do puli dni wolnych.

    Na płaszczyźnie zawodowej, pracownice nie muszą już martwić się o to, jak przetrwać dzień pracy pomimo silnego bólu czy złego samopoczucia. To zmniejsza ich stres i poprawia koncentrację. A to z kolei może przekładać się na większą satysfakcję z pracy – czytamy w komunikacie na stronie digitalk.