Biedronka w Portugalii wygląda inaczej. Zdemaskował to Polak
Biedronka w Portugalii wygląda inaczej. Zdemaskował to Polak Fot. Eryk Stawinski/REPORTER
Reklama.

Tak wygląda Biedronka w Portugalii – u nas lepiej?

Filmik ze zwiedzania portugalskiego odpowiednika Biedronki obejrzycie na profilu @Kajetaneo na TikToku. Twórca wszedł do sklepu, który w Portugalii mieści się pod szyldem "Pingo Doc", ale jest to "nasza" Biedronka, bo właściciel to również Jeronimo Martins.

Mężczyzna po wejściu do sklepu od razu zwrócił uwagę, że w portugalskim sklepie jest czysto i przestronnie. "Nie ma palet w przejściu, zupełnie inaczej niż w Polsce" – podkreślił.

Trzeba przyznać, że polska Biedronka jest znana z nieporządku – trudno właściwie znaleźć sklep, w którym towar jest równo ułożony na półkach, a korytarze niezastawione. Co jeszcze łączy, a co dzieli "Słodką kroplę" oraz "Biedronkę"?

Jak wskazał mężczyzna, w portugalskim hipermarkecie można znaleźć biedronkowe marki, jak Be Power, Hoffen czy Niteo. Co ciekawe, na niektórych z nich są nawet opisy po polsku.

Wielką różnicą jest zapewne to, że w "Słodkiej kropce" znajduje się kawiarnia i restauracja, gdzie jak wskazuje autor filmu, można zjeść w naprawdę niskich jak na Portugalie cenach.

– Są tutaj też automaty do uzupełnienia wody. Cena za litr to 9 eurocentów (około 40 groszy) – powiedział na filmiku. Okazało się, że jest jeszcze jedna rzecz, która łączy obydwa markety – bardzo długie paragony.

Lidl i Biedronka doliczają nową opłatę

Jak już pisaliśmy w TopNewsach, wkrótce do zakupów w Lidlu i Biedronce będzie doliczana nowa opłata, jakiej jeszcze nie było. Chodzi o system kaucyjny, który zacznie obowiązywać w Polsce już za kilka miesięcy. W ramach jego wprowadzenia do sklepów mają trafić specjalne automaty.

W sklepach wielkopowierzchniowych przekraczających 200 metrów kwadratowych mają stanąć specjalne automaty umożliwiające zwrot opakowań. W ramach systemu kaucyjnego będą zbierane odpowiednie opakowania po napojach i towarach płynnych. Ustawodawca wymienia trzy rodzaje opakowań w ramach systemu kaucyjnego. Będzie to kaucja, której zwrot dostaniemy po oddaniu opakowania w odpowiednim automacie.

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów - 50 groszy kaucji,
  • wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra – 1 zł kaucji,
  • puszki do pojemności 1 litra – 50 gr kaucji. Lidl i Biedronka już szykują się do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Sieci dyskontów stawiają w niektórych sklepach pilotażowo odpowiednie automaty. Warto wspomnieć, że niemiecka sieć pierwsze takie testy rozpoczęła już w 2022 roku.